İki günde tanıttıkları DeFi projesi ile 20 milyon toplayıp sırra kadem bastılar

Sadece iki gün boyunca Twitter ve Telegram üzerinden tanıtılan Yfdexf.Finance adlı sözde DeFi protokolü, yatırımcılardan topladığı yaklaşık 20 milyon dolar ile kapatıldı.

exit

DeFi alanının popülerlik kazanması, dolandırıcıların da iştahını kabarttı. Mevcut DeFi patlaması, sık sık 2017 ve 2018 yılında görülen ICO patlaması ile karşılaştırılıyor. İki dönem arasında sahte projeler ve çıkış dolandırıcılığının yeniden hortlaması konusunda benzerlik var.

Konuyla ilgili son örnek ise Defi likidite madenciliği havuzu Yfdexf.Finance’in kurucularının yaklaşık 20 milyon dolarlık yatırımcı fonuyla ortadan kaybolması… Platform, projesini sadece iki gün süresince Twitter ve Telegram üzerinden tanıttı ve çok ciddi bir meblağ toplayarak ortadan kayboldu. Bu da hiçbir ciddiyeti ve onayı olmayan projelerin ne kadar kolay para toplayabildiğini herkese göstermiş oldu.

Tüm sosyal medya hesapları ve siteler silindi

Projeyle ilgili tüm sosyal medya hesapları, web siteleri ve bloglar silindi. Reklamı yapılan promosyonların hiçbirinin ödülleri de sahiplerine dağıtılmadı. 2018’de ICO döneminin sonuna gelinmiş ve yatırımcılar çok ciddi fon kayıpları yaşamıştı. Tıpkı o zamanki gibi insanlar, projeleri araştırmadan paralarını merkeziyetsiz finansa dağıtmaya hazır gibi görünüyor ve yeni bir yatırımcı dalgası da önümüzde…

Bu tür durumlarda yaşanması muhtemel yan etkilerden biri de, ciddi ve meşru ICO projelerinin yıllar sonra bile toparlanma mücadelesi vermesinin, DeFi projelerinin de başına gelebileceği.

DeFi iyi ama zamanı var

Merkeziyetsiz finans şüphesiz ki bir gün meyvelerini vermeye başlayacak olan çok iyi düşünülmüş bir endüstri ancak şu an risk almak istemeyen hiçbir yatırımcı buraya para koymayı düşünemez.

Bitcoin’i geride bıraktı

Öte yandan DeFi uygulamalarının her zamankinden daha çok kullanılmasıyla bu uygulamaların büyük çoğunluğunun kurulu olduğu Ethereum’un kullanımı da yeni rekorlar kırdı.

Blokzincir ağ analiz şirketi CoinMetrics’in dün açıkladığı rapora göre, Ethereum’un 7 günlük ortalama transfer değeri 3 milyar 80 milyon dolara ulaştı ve Bitcoin’in 3 milyar 10 milyon dolarlık değerini geride bıraktı. Bu büyümenin büyük bölümü ise, yEarn (YFI) ve Aave (LEND) gibi Defi protokolleri aracılığıyla verim çiftçiliği (yield farming) yapan yatırımcılardan geliyor.

Ethereum’un haftalık kullanım değer artışının ciddi bir yükseliş yaşaması ilk kez olmuyor. Buna benzer bir zıplama hatırlanacağı üzere 2017’deki ICO patlamasında da yaşanmıştı. O zaman olduğu gibi, Ethereum’un ERC-20 protokolüne dayanan token’lara olan ilgi, bu yaşanan ralliyi körüklemeye başladı. O dönemle aradaki tek fark şu anda ortalıkta DeFi token’larının bulunması ancak sonuç ise aynı…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl