DeFi kurucuları, patlayıcı büyümeden endişe ediyor

DeFi dünyasının yıldız isimleri, çevrim içi bir konferansta bir araya geldi ve hemen hemen hepsi, endüstrinin çok hızlı büyümesinden endişe ettiklerini dile getirdi.

patlama

28-29 Ağustos tarihlerinde Chainlink’in öncülüğünde çevrim içi olarak gerçekleştirilen Akıllı Kontrat Zirvesi’nde DeFi dünyasının yıldız isimleri konuştu.

Zirvede Chainlink’in kurucu ortağı Sergey Nazarov’dan Yearn.Finance’in kurucusu Andre Cronje, Aaeve’nin kurucusu Stani Kulechov, Synthetix’in kurucusu Kain Warnick ve Ampleforth’un kurucu ortağı Brandon Iles’e kadar çok sayıda isim vardı.

Yearn.Finance’in yaratıcısı Andre Cronje’ye göre, açgözlülükle yönlendirilen merkeziyetsiz finans (DeFi) dünyasındaki mevcut patlama, sürdürülebilir değil.

“Bence şu anda bu kadar büyük bir para akışının olmasının nedeni, insanların çılgın miktarlarda para kazanıyor olmaları.” diyen Cronje, bu patlamaya yönetim token’larını yakalayan ve satan insanların yol açtığını söylüyor. Bilindiği üzere yönetim token’ları, insanların DeFi protokolleri üzerinde kararlar almasına izin vermek için oluşturulmuş varlıkları ifade ediyor.

“Bu DeFi’nin sürdürülebilir bir parçası değil.” iddiasında bulunan Cronje, Synthetix, Compound ve Chainlink gibi DeFi alanındaki değerli protokollerin açgözlülük aşaması bittiğinde varlığını koruyacaklarını ekledi.

“Kaçınmaya çalıştıkları bankalar hâline geliyorlar”

Öte yandan Aave’nin kurucu ortağı ve CEO’su Stani Kulechov da Cronje gibi karamsar düşünüyor. Kulechov, “DeFi protokolleri çok fazla büyürken tüm serveti nasıl akümüle edeceklerini düşünmeye başlıyor olmalarından korkuyorum. Esasında kaçınmaya çalıştıkları bankalar haline geliyorlar.” diyor. Bununla beraber Kulechov, insanların yatırdıkları paralardan faiz kazanmaya ve borç almaya olan tanıyan bir protokol olan Aave’yi kullanma şeklini beğendiğini ekledi. Ona göre, DeFi protokollerinin çok büyümesi sorununu önlemenin en iyi yolu, farklı protokollerin birlikte sorunsuzca çalışmaları olacak.

DeFi Pulse verilerine göre, merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerinde kilitli değer 7 milyar 860 milyon dolara ulaştı. En büyük pay ise yaklaşık yüzde 22 ile Aave’de.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl