DeFi endüstrisi ikinci çeyrekte 155 milyar dolar kaybetti

Bitcoin'deki 17 bin dolara giden fiyat düşüşü merkeziyetsiz finans endüstrisine de büyük darbe vurdu. DeFi'daki kilitli varlık değerinde 2022'nin ikinci çeyreğinde 155.7 milyar dolar erime oldu.

defi

Kripto para evreni 2022 yılının ikinci çeyreği itibariyle son 11 yılın en kötü çeyreğini geçirirken düşüş oranları da rekor seviyeye geldi. Kredi ve faiz platformlarının bazıları battı, bazıları ise iflasın eşiğine geldi. Tüm bu karmaşada merkeziyetsiz finans sektörü de kötü etkilendi.

DeFi Llama’dan alınan verilere göre rekor düşüşlerin olduğu 2022’nin ikinci çeyreğinde, merkeziyetsiz finans protokollerindeki kilitli varlık değeri 155.7 milyar dolar azaldı.

Kısaca TVL olarak da bilinen kilitli varlıkların toplam değeri, kullanıcıların protokollerdeki stake etme ya da havuza likidite sağlama gibi özelliklerden yararlanmak için kripto paralarını protokollere kilitlemeleriyle belirleniyor. Uzmanlar, TVL ne kadar yüksek olursa kripto para endüstrisinin de o kadar sağlıklı olacağı görüşünde birleşiyorlar.

228 milyar dolarla başladı, 72’ye indi!

2022’nin ikinci çeyreğine TVL, 228 milyar dolarla başladı ancak özellike LUNA/UST çöküşünün ardından gelen büyük düşüşler merkeziyetsiz finansı da etkiledi. Çeyrek sonunda bu miktar 72 milyar dolara kadar düşmüştü. Şu anda ise 77 milyar doların biraz üzerinde bulunuyor. Rakamlara bakıldığında erime oranı tam %68…

Terra nereden nereye…

Mayıs ayı başında yaşanan Terra LUNA çöküşünden önce Terra blok zincirindeki kilitli varlık değeri 30 milyar doların üzerindeydi. Bugün Terra Classic olarak anılan zincirde yaklaşık 15 milyon dolarlık kilitli varlık bulunuyor. 5 ve 6 Mayıs tarihlerinde Terra blok zinciri TVL’inin %98’inden fazlasını kaybetmişti.

DeFi’daki kilitli varlık seviyesinin düşmesi için Bitcoin fiyatındaki düşüşler de yeterli oluyor. Tüm kripto para ekosistemi ne kadar üretici ve iyi projelerle dolu olursa olsun şimdilik Bitcoin, endüstriyi domine etmeye devam ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl