DeFi hack saldırıları durmuyor: 8.4 milyon $’lık varlık çalındı

Celo ağı tabanlı olan merkeziyetsiz finans borç verme protokolü Moola Market hack'lendi ve faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı. Hacker sistemden yaklaşık 8.4 milyon dolarlık varlık çalmayı başardı.

hack (1)

Ekim ayı merkeziyetsiz finans endüstrisi için kâbus gibi geçmeye devam ediyor. Sene başından bu yana yaşanan hack saldırılarında 3 milyar dolar değerden fazla varlık çalınırken bunların tam 718 milyon dolarlık bölümü ise Ekim ayında hacker’ların eline geçti.

Son saldırı Moola Market’a…

Celo network tabanlı bir DeFi borç verme platformu olan Moola Market da hack’lenen protokoller arasına girdi. Hacker, 8.8 milyon CELO (6.5 milyon $), 765 bin cEUR (700 bin $), 1.8 milyon MOO (600 bin $) ve 644 bin adet cUSD (600 bin $) çalmayı başardı. Bu varlıkların toplam değeri ise 8.4 milyon dolardı.

Taktik aynı…

Hacker’ın saldırısı diğer birçok saldırıda görülen taktiklerden farklı değildi. Binance borsasından 243 bin adet CELO alan hacker, Moola Market’ta 1.8 milyon MOO borç almak için bu parayı teminat olarak kullandı.

Kalan Celo’larla MOO fiyatını yukarı taşıyan saldırgan borç aldığı MOO’ları da diğer DeFi protkollerinde yeni borçlar almak için teminat olarak kullandı. Hacker sonunda 8.4 milyon dolarlık varlık çalmayı başardı.

Moola Market yaptığı açıklamada ise yaşananları incelediğini ve tüm faaliyetlerini durdurduğunu belirtti. Moola ayrıca kullanıcılara da mtoken’ları trade etmemeleri uyarısında da bulundu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl