BNB Chain tabanlı DeFi protokolü Ankr hack’lendi: 5 milyon dolar çalındı

2022'de zirve yapan kripto-hack olaylarına bir yenisi daha eklendi. BNB Chain tabanlı ANKR protokol hack'lenirken Binance de çekim işlemlerini askıya aldı. ANKR, hack saldırısını doğrularken diğer merkeziyetsiz borsalara ulaştığını ve platformların trade'leri durdurmaları konusunda uyardığını belirtti.

Merkeziyetsiz finans ve kripto para dünyasında yaşanan hack saldırılarının son kurbanı Ankr Protocol oldu. Hack saldırısıyla ilgili gelen ilk bilgilere göre, hacker sistem içindeki bir kod hatasını kullanarak sınırsız token oluşturdu ve 5 milyon USDC’lik takas yapmayı başardı.

Katrilyonlarca aBNBc token oluşturdu

Saldırı ilk olarak blok zinciri güvenlik firması Peckshield tarafından tespit edildi. Şirketin bu gece saatlerinde verdiği bilgilerde, hacker’ın, protokolde BNB stake edenler için ödül olarak verilen aBNBc token’ından katrilyonlarca adet oluşturduğu ve bunların 20 trilyonunu BNB’ye dönüştürdüğü belirtildi.

Tornado Cash de kullanıldı

Hacker daha sonra Uniswap, Tornado Cash ve çeşitli köprüler vasıtasıyla hareket ettirdiği BNB token’ları 5 milyon USDC’ye çevirmeyi başardı. PancakeSwap ve ApeSwap’taki havuzlardan likiditenin çekilmesinin ardından ise aBNBc neredeyse tüm değerini kaybetti.

“Kayıp yaşayan kullanıcılara ödeme yapılacak”

ANKR’den konuyla ilgili yapılan açıklamada ise, stake içindeki tüm varlıkların güvende olduğu ve altyapı hizmetlerinin hiçbirisinin de saldırdan etkilenmediği kaydedildi. Bunlara ek olarak ayrıca hack olayından etkilenen kullanıcılara tazminat ödenmesi için de bir plân üzerinde çalışıldığı bilgisi verildi.

CZ: Binance çekimleri durdurdu

Saldırının ardından Binance CEO’su Changpeng Zhao da açıklama yaptı ve borsadan çekim işlemlerinin durdurulduğunu belirtti. CZ, hacker’ların Binance’e taşıdıkları 3 milyon dolar değerde fonların da kendileri tarafından dondurulduğunu duyurdu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl