DeFi’nin (Merkeziyetsiz Finans) 6 yaygın kullanım alanı

defi-nin-kullanim-alanlari

Stabil kripto paralar

Kripto paraların fiyatları günlük %10 gibi büyük sıçramalar yapabiliyor, bu volatilitenin önüne geçmek için fiyatı itibari varlıklara dayalı stabil kripto paralar ortaya çıktı. Örneğin, BiLira (TRYB)Türk Lirası’na endeksli bir stabil kripto paradır ve her zaman 1 TRYB’nin arkasında 1 Türk Lirası bulunur. Genel olarak, stabil kripto paralar, volatiliteden uzak bir kripto değer birimi sağlayarak DeFi protokollerini ve DAPP’leri daha erişilebilir kılmaktadır.

Merkeziyetsiz borç alma ve verme

Günlük yaşamımızda finansal durumumuz ne kadar iyi olursa olsun kredi çekmek her zaman yorucu bir süreç ve sayfalarca okumadan imzaladığımız dokümanlarla doludur. Merkeziyetsiz borç alışverişi kullanıcılara kendi varlıklarını ve kripto paralarını teminat olarak bağlayarak borç alışverişini dakikalar içinde telefonumuza kadar sığdırmıştır.

Merkeziyetsiz ödeme

Kripto paraların en büyük kullanım alanı iki parti arasında ödeme alışverişidir. DeFi ile birlikte ödeme metodlarını farklı yenilikler ve geliştirmelerle başka bir boyuta taşındı. DeFi protokolleri ile saatlik, günlük, haftalık veya aylık ödemeler akıllı kontratlar sayesinde şeffaf ve güvenli bir şekilde gerçekleşebilmektedir.

Merkeziyetsiz borsalar

Her ne kadar kripto paralar konuşulunca merkeziyetsiz bir sistem düşünülse de dünyadaki en büyük kripto borsaları merkezidir. DeFi’ın çıkış noktasıyla çelişmesinin yanı sıra bu merkezilik kullanıcıların kripto varlıklarını risk altına koyar. Ancak Uniswap gibi aracı kullanmayan DEX’ler sayesinde kripto varlıklarımızın takası sırasında tüm kontrol kullanıcılarda olur.

Merkeziyetsiz fonlar

Fon yönetimi, yatırımlarınızın getirisinin kontrolünü sağlamak için nakit akışını yönetme işlemidir. İki ana fon yönetimi türü vardır: aktif ve pasif fon yönetimi. Aktif fon yönetimi, S&P 500 gibi belirli bir endeksin üzerinde getiri sağlamak için yatırım kararları veren bir yönetim ekibine sahiptir. Pasif fonun, bir yönetim ekibi yoktur, ancak belirli bir karşılaştırmanın performansını mümkün olduğunca yakından taklit edecek şekilde tasarlanmıştır.

DeFi protokollerinde bazı projeler aktif ve pasif fon yönetiminin merkeziyetsiz bir şekilde yapılmasına izin vermeye başladı. Merkeziyetsiz finansın şeffaflığı, kullanıcıların fonlarının nasıl yönetildiğini izlemelerini ve ödeyecekleri maliyeti anlamalarını kolaylaştırmaktadır.

Merkeziyetsiz sigorta

Sigorta, bir kişinin talihsiz bir olay durumunda bir sigorta şirketinden kayıplara karşı mali koruma veya geri ödeme aldığı bir risk yönetimi stratejisidir. Bireylerin araba, ev, sağlık ve yaşam sigortası satın alması yaygındır.

Akıllı sözleşmelerde kilitlenen tüm kripto paralar, akıllı sözleşme açıklarına karşı potansiyel olarak savunmasızdır. Çoğu projenin kodları denetlemiş olsa da, akıllı sözleşmelerin gerçekten güvenli olup olmadığını asla bilemeyiz ve her zaman bir kayıpla sonuçlanabilecek bir hack olasılığı bulunmaktadır. Özellikle de DeFi protokollerinde büyük miktarda fon bulunuyorsa, risklerden dolayı merkeziyetsiz sigorta satın alma ihtiyacı oldukça önemli bir noktadır.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl