DeFi platformu NEAR’a yatırım devlerinden 150 milyon dolar

İşlem verimini ölçeklendirmek için oluşturulan 1. katman projelerinden NEAR Protocol, büyük kripto para yatırım şirketlerinin katıldığı fonlama turunda toplamda 150 milyon dolarlık yatırım aldı. "Ethereum'u bıraktım" dedikten sonra 400 milyon dolarlık ETH alan Su Zhu'nun Three Arrows Capital adlı şirketi, fonlama turunun lideri oldu ve en büyük yatırımı yaptı. Yatırımcılardan ismi açıklanmayan bazı şirketler de NEAR üzerindeki DeFi projelerine likidte sağlayacaklar.

NEAR Vakfı, bugün yaptığı açıklamayla 150 milyon dolarlık yatırım aldığını duyurdu. Three Arrows Capital’in liderlik ettiği fonlama turunda Mechanism Capital, Dragonfly Capital, Andreessen Horowitz (a16z), Jump, Alameda, Zee Prime ve Amber Group gibi kripto para ve merkeziyetsiz finans evreninin önemli oyuncuları da vardı. Yatırım yapan şirketlere NEAR token dağıtılırken, bir aylık zaman diliminin ağırlıklı ortalama fiyatı alındı. Ancak dağıtılan token’ların fiyatı açıklanmadı.

Dragonfly ortağı: NEAR büyük iş başardı

Kripto varlık yatırım firması Dragonfly’ın ortaklarından Ashwin Ramachandran, fonlama turunun iki hafta gibi kısa bir sürede tamamlandığını belirterek NEAR’ın teknolojiye destek açısından önemli bir seviye atladığını söyledi:

“Teknoloji açısından bakarsak NEAR büyük iş başardı. Geliştirici, kullanıcı ve ekosistem adaptasyonunun iyi bir seviyeye çıkması için biz de onlara yardımcı olmak istiyoruz. Bu yatırımlar, ekosisteme daha fazla yatırım firması çekmek için de bir fırsat oldu. Birçokları için NEAR her zaman ilginç bir katman 1 çözüm protokolü olmuştur, ancak ekosistemdeki uygulama eksikliğinden dolayı biraz geride kaldı. Ancak yatırımcılar onu farkına varınca değerini anladılar”

Ekim ayında, geliştiricilerin Ethereum tabanlı sözleşmeleri çatallamasını ve Solidity kodunu zincire yerleştirmesini sağlayacak olan NEAR’ın Aurora ağı da 12 milyon dolar yatırım almıştı. Bilindiği Ethereum uyumlu Aurora Ağı, 1. katman protokolleri için birlikte çalışabilirlik üzerinde yoğunlaşıyor.

NEAR ise Ekim ayı sonunda 800 milyon dolarlık bir teşvik programı duyurmuştu. Fonun 350 milyon doları merkeziyetsiz finans hibeleriyle ekosistem fonlarına ayrılmıştı.

“Şimdi DeFi paralarının ortaya çıkma zamanı”

NEAR’ın kurucu ortağı Illia Polosukhin de, “Önceden ekosistemi sizin çekmeniz gerektiği hissiyatı vardı, ama şimdi ekosistem sizi çekiyor. Artık DeFi para kütlelerinin ortaya çıkma zamanı.” dedi.

Zincir üzerindeki projelere likidite sağlanacak

Coindesk’in konuyla ilgili bilgi sahibi olduğunu belirten kaynaklara dayandırdığı habere göre de, yatırım yapan şirketlerden en az iki tanesi de NEAR üzerinde gelişen merkeziyetsiz finans projelerine likidite sağlama sözü verdi.

NEAR fiyatı haberin yazıldığı dakikalarda ise yaklaşık 19.5 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl