DeFi protokolü Cream Finance hack’lendi: 130 milyon dolarlık büyük kayıp

Merkeziyetsiz finansta "flash loan" (anlık kredi) taktiği kullanılarak yapılan hack saldırıları tüm hızıyla devam ediyor. Bugün yapılan açıklamaya göre, daha önce iki kez siber saldırıya uğrayan ve milyonlarca dolarlık fon çalınan Cream Finance platformu 3. kez flash loan saldırısıyla hack'lendi. Çalınan 'Cream likidite token'ları ve ERC-20 token'larının toplam değeri ise yaklaşık 130 milyon dolar.

DeFi protokolü Cream Finance, Şubat ve Ağustos aylarının ardından bu sene 3. kez flash loan saldırısına uğradı. Blok zinciri güvenlik ve veri analiz şirketi PeckShield’ın geçtiği bilgilere göre; fonlar önce 92 milyon dolar ve 23 milyon dolar olmak üzere iki ayrı cüzdana taşındılar, daha sonra ise çeşitli cüzdanlara gönderildiler.

Rakamlar 130 milyon dolarlık bu hack saldırısının, çalınan fonların değeri açısından DeFi endüstrisinin en büyük 4. hack olayı olduğunu gösteriyor. Hatırlanacağı üzere daha önceki üç büyük saldırıda hacker’lar çalınan fonları geri göndermişlerdi. Merkeziyetsiz finans tarihinin en büyük saldırısı ise Ağustos ayında Poly Network’e yapılmış ve 600 milyon dolar çalınmıştı. Hacker’ların fonları gönderdiği adresler takip edilmiş ve kimlikler tespit edilmişti.

Diğer DeFi saldırılarında ise PancakeBunny’den 200 milyon dolar, Paid Network’ten de 160 milyon dolarlık fon çalınmıştı.

Likidite ve ERC-20 token’ları…

Gelen bilgiler, çalınan fonların daha çok Cream LP token’ları ve ERC-20 token’larından oluştuğunu gösteriyor. Bilindiği üzere, Cream LP token’ları protokoldeki havuzlara fon eklendiği zaman kullanıcıya ödül olarak verilen token’lar…

Ethereum blok zincirinde inşa edilen ve br borç verme platformu olan Cream Finance, bu sene 3. kez hack’lenirken, Şubat ayında 37,5 milyon dolar, Ağustos ayında ise 6 milyon dolarlık fon çalınmıştı. İki saldırıda da çoklu flash loan saldırıları kullanılmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl