DeFi protokolü Curve Finance’te hacimler rekor seviyede düştü

Merkeziyetsiz finansın hayatımıza girdiği günden bu yana en büyük DeFi borsalarından yani DEX'lerden biri olan Curve Finance hacimlerindeki büyük düşüş dikkatlerden kaçmıyor. Mayıs ayındaki 26 milyar dolarlık hacim, Ağustos ayının sona ermesine 1 hafta kala 4 milyar dolara düşmüş durumda...

Mayıs ayında Terra LUNA’nın UST çöküşüyle başlayan ve tarihi fiyat dalgalanmalarına yol açan düşüşlerden DEX’ler de ciddi şekilde etkilendi. En büyük merkeziyetsiz finans borsalarından biri olan Curve Finance hacimlerinde de sadece 3 ayda rekor seviyede azalmalar gözüküyor.

Kilitli varlık değeri de yerlerde…

2022’nin hemen başında 7 Ocak’ta kendi tarihinin en büyük kilitli varlık (TVL) varlığına ulaşan ve 25 milyar doların üzerindeki bir değeri göen Curve’de bu rakam şu anda 5.8 milyar dolar civarında bulunuyor. Mayıs ayında 26 milyar dolar olan hacimdeki düşüşler de yine TVL gibi dikkat çekiyor.

5 milyar doları zor geçecek

Tabii ki Curve’deki hacim ve TVL değerlerinin düşüşü sadece bu DEX’e bağlanmıyor. Kripto paraalra olan ilginin fiyat düşüşleri ve dünyadaki ekonomik kriz ile azalması, hack olayları ve jeopolitik gelişmeler toplamdaki 3 trilyon dolar değeri şu anda 1 trilyon doların da altına çekmiş durumda… Curve, Mayıs ayında 26 milyar dolar hacim oluştururken, bu rakam Haziran ayında 15.5 milyar dolar, Temmuz’da 7.9 milyar dolar ve şu anda Ağustos ayının bitimine 1 hafta kala ise 4.03 milyar dolarda… Yani ayın bitiminde 5 milyar dolar barajı bile zor geçilebilir.

Curve, son bir haftada sadece 1.5 milyar dolarlık hacim yaratırken bu rakam Uniswap için ise 9.5 milyar dolardı. Temmuz başından bu yana da 8 milyondan fazla CRV token’ın borsalara talınmış olması, yatırımcıların satış için fırsat kolladığının da bir göstergesi…

Hatırlanacağı üzere yaklaşık 2 hafta önce protokolün ön yüzü hack’lenmiş ve Curve Finance’ten yapılan açıklamada, kullanıcılardan sorun giderilene kadar herhangi bir swap veya onaylama işlemi yapmamaları, güvenlikleri için Curve.fi veya curve.exchange adreslerini kullanmamaları istenmişti.

Binance borası ise protokolden çalınan fonların yüzde 80’den fazlasını ise ele geçirdiklerini açıklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl