DeFi’da yeni olay: 30 dakikada 550 bin dolar kâr yaptı

DeFi'da bu olay konuşuluyor... Kimliği bilinmeyen bir trader, yazdığı bir akıllı kontrat sayesinde hızlı alış ve satış emirleriyle Uniswap'ta 550 bin dolar kâr elde etti.

grafik

Popüler merkezsiz token swap platformu Uniswap’ta yaşanan bir olay yeni bir çevrim içi tartışma başlattı.

Büyük tartışma ilk olarak siber güvenlik şirketi PepperSec’in kurucusu Roman Storm’un Twitter‘dan yaptığı paylaşımla başladı. Storm, bir kişinin nasıl 30 dakika içinde yüz binlerce dolar kazandığını açıkladı ve bu durumla ilgili detaylandırmasını 3 adım halinde yazarak BZRX token olayının ne olduğunu anlattı.

BZRX duyurusuyla hemen harekete geçti

Storm’a göre, bir kişi BZRX’in UniSwap’ta listelendiği duyurusu için beklemeye geçti ve daha sonra borsada token satın almak için bir akıllı sözleşme yazdı. Kimliği bilinmeyen trader, diğerlerinin token’ı almasını önlemek için Ethereum ağını spam’ledi. Böylece trader, BZRX token’ını ilk alan kişi oldu. Verilere göre bu kişi, 650 ETH karşılığında yaklaşık 2 milyon BZRX aldı.

Alım işlemi tamamladıktan iki dakika sonra token’ları topluca seri hâlinde satmaya başladı. Kısa sürede 2030 ETH kâr elde etti. Bu miktar, mevcut fiyatlarla 500 bin dolar ediyor. Aynı zamanda hâlâ 42 bin dolar değerinde 300 bin BZRX‘i daha var.

Roman Storm tweet’i şöyleydi:

“Bir kişi 30 dakika içinde nasıl milyon dolar kazanır?

1. Uniswap listelenmesi için BZRX haberlerini bekle.
2. Uniswap’ta token alan bir akıllı kontrat yaz.
3. Diğerlerinin alım yapmasının önüne geçmek için ETH ağını spam’le”

bZx’ten açıklama: Normal bir işlem

Tweet kısa sürede DeFi topluluğunun ilgisini çekti. Viral olan tweet’in ardından bZx ekibinden bir açıklama geldi. Ekip, olayın sadece doğru zamanlanmış bir “trade” olduğunu ve altında başka bir şey aranmaması gerektiğini belirtti.

Açıklamada, “Bu tweet, yapılan işlemin bir arbitraj değil, sadece doğru zamanlanmış ve yönlendirilmiş bir ‘trade’ olduğu bilinmeden viral hale geliyor. Eğer fiyat düşseydi ya da insanlar token’ı almasaydı, bu erken yatırımcı önemli miktarda para kaybedecekti.” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan, Concourse Open Community’den Scott Lewis, listelendikten hemen sonra BZRX token’larını satın alan botun normal bir işlem yaptığını ileri sürdü:

“Burada hikayenin kahramanı listelenme fiyatının çok düşük olduğunu düşündü ve alım yaptı. Bunu da piyasada açıkça gösterdi. Daha sonra ise fiyat yükseldi. Bu kadar basit”

BZRX, haberin yayına girdiği dakikalarda 0.14 dolardan işlem görüyor ve yaklaşık 140 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Saldırılarla gündeme geldi

Popüler DeFi protokollerinden biri olan bZx, geçtiğimiz aylarda birkaç saldırı ile gündeme gelmişti. Protokol, Şubat ayında birkaç gün ara ile iki kez saldırıya uğramış, bu saldırılarda toplamda 1 milyon dolarlık varlık kaybedilmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl