DeFi token’ı dakikalar içinde 4000 dolardan 1 dolara düştü

Yemek temalı bir merkeziyetsiz finans projesi olan HotdogSwap'ın token'ı, 5 dakika içinde inanılamaz bir düşüş gördü. Yaşananlar birkaç hafta önceki YAM token olayını hatırlattı.

HodtogSwap’ta projeyi geliştirenler tarafından düzeltilmesi imkansız olan bir hata bildirildi ve tüm ‘çiftçiler’ adeta darmadağın edildi. Bu olayın ardından uzmanlar, piyasanın ve verim çiftçiliğinin artık bir ‘pump ve dump’ yeri olmaya başladığını dile getirdiler.

Bilindiği üzere HotdogSwap 2 Eylül’de başlatılan ve sadece 24 saatlik geçmişi olan bir projeydi. “Yield farming” yani getiri çiftçiliğinde çoğu zaman olduğu gibi, bu projede de yatırımcılara çok yüksek yıllık yüzde getirisi (APY) vadedildi. Bu rakam tam, yüzde 1 milyondu. Böyle yüksek bir getiri vaadi birçok kullanıcının ilgisini çekti ve çok kısa bir zaman diliminde Hotdog token’ın fiyatı ciddi şekilde yükseldi.

En büyük merkezsiz borsa olan UniSwap’ın gösterge panelinden elde edilen bilgilere göre Hotdog token’ın fiyatı 5 bin doların üzerine çıktı. Ancak token’ı ucuz fiyattan almayı başaran trader’lar kârlarını almaya başlayıp satış yapınca işler HotdogSwap için iyi gitmemeye başladı ve fiyat baş aşağı düştü.

DeFi’ın pump ve dump’ı…

4000 dolar seviyelerinden 1 dolara kadar düşen token şu anda Uniswap’a göre yaklaşık 0.0176 dolardan işlem görüyor. Bu yaşananlar Twitter topluluğunun da gözünden kaçmadı. Trader’lar konuyla ilgili fikirlerini belirtirken Edward Morra getiri çiftçiliğini Bitconnect vakasına benzeterek şunları söyledi:

“Dostum bu iş, Bitconnect’ten de daha kötü. Bu olay bugün oldu, geçen ay düzinelercesi daha olmuştu”

Hotdog grafiği
Hotdog grafiği

DeFi token’larının âni yükseliş ve düşüşleri yatırımcıların ve trader’ların verim çiftçiliği projelerini birer ‘pump ve dump’ yani yukarı sıçrayış ve anlık çöküş projeleri olarak görmelerine neden oluyor. Hatta bazı DeFi token’larına, sadece erkenden dahil olup fiyat yükseldiği anda çıkmak için giren trader’lar da var. Bu kişiler kısa sürede çok yüksek kâr elde edebilirken, projeye gerçekten güvenip girenler ise ciddi mağduriyetler yaşayabiliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl