DeFi trader’ı bir hatayı kullanarak 200$’ı nasıl 250,000$ yaptığını anlattı

Bir DeFi trader'ı DeFi projesi Soft Yearn'deki bir hatadan yararlanarak 200 dolarını nasıl 250 bin dolara dönüştürdüğünü anlattı.

4773 0
hacker-bilgisayar

Kripto para sektöründeki DeFi çılgınlığı son sürat devam ediyor. Kodları denetlenmemiş birçok proje serbestçe endüstriye girebildiği için bu durumun yavaşlaması da kısa vadede beklenmiyor. Bir DeFi trader’ı ise protokolün içindeki bir hatayı kullanarak 200 dolarlık yatırımını 250 bin dolara çıkarmayı başardı ve 8 Eylül’de attığı tweet’le bu durumu itiraf etti.

Hatalı proje müthiş kâr getirdi

Trader, birkaç tweet‘le nasıl küçük bir meblağı dev bir kâra çevirdiğini anlatırken büyük kazancını Yearn Finance’in kopyası olan DeFi projesi SYFI yani Soft Yearn ile elde ettiğini söyledi. Talebe göre arzı ayarlayan bir mekanizmaya sahip olan SYFI protokolündeki bir hata ise projeye büyük zarar verdi.

Bu kişi proje çıktıktan sonra oluşan FOMO esnasında 0.5 ETH’ye 2 SYFI token’ı aldı ancak kısa süre sonra ise token sayısının ciddi şekilde arttığını gördü. DeFi trader’ı hatanın bir arayüz bug’ı olduğunu belirtirken token sayısı arttıktan sonra fiyatın ‘rebase’ mekanizmasıyla ayarlanmadığını ve işlemlerin gerçekleşmeyeceğini düşünmesine rağmen token’larını satabildiğini söyledi.

Trader tweet’inde şunları yazdı:

“2 SYFI, 15.551’e taneye dönüştüğünde ve ardından bu token’lar için fiyat teklifi 740 ETH’nin üzerinde olduğunda, Uniswap kullanıcı arayüzüne nefessiz bir şekilde baktım. O an, ‘Bu bir arayüz bug’ı… Beni yetersiz bakiye sebebiyle gerçekleşmeyecek bir işlem için yemleyecek’ diye düşündüm.”

Denetlenmemiş projeler ortaya çıkınca yaşanan felaketler

Bu satışlar havuzdaki tüm likiditeyi tüketmiş olabilir. Raporlar da olayın ardından token fiyatının ciddi şekilde düştüğünü gösteriyor ve bu durum muhtemelen projenin yatırımcıları ve protokol geliştirme ekibini etkiledi.

Trader son olarak tweet’inde şunları söyledi:

“Kimseyi incitmeye niyetim yoktu. SYFI ekibinin başarısız olmasını istemedim. Burada hiçbir zaman kötü niyet olmadı. Bir trade fırsatı gördüm ve bunu değerlendirdim.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Katkıda Bulun