“DeFi ürünleri kanunları çiğniyor olabilir” diyen isim, SEC’nin baş avukatı oldu

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) üyesi olan Dan Berkovitz, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) baş avukatı oldu. Kısa süre önce DeFi endüstrisindeki türev ürünlerin federal kanunları çiğnediğine yönelik bir açıklama yapan Berkovitz, Kasım ayından itibaren başkan Gary Gensler ile birlikte çalışmaya başlayacak.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yeni baş avukatı olarak Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) üyesi olan Dan Berkovitz’i görevlendirdi. Yapılan açıklamaya göre Berkovitz, 15 Kasım’da Baş Hukuk Müşaviri John Coates’in yerini alacak. Berkovitz, 1 Ekim tarihi itibariyle CFTC’deki görevini bırakmak istediğini söylemişti.

Berkovitz’in başına geçeceği Hukuk Müşavirliği, SEC’nin davalarının çoğunu yönetmesinin yanında, kurallar koyma ve kurumlar arası aktivitelerde de rol alma gibi önemli görevlere sahip.

Berkovitz’in yeni görevinde kripto paralara karşı nasıl bir rol üstleneceği merak konusu. Bilindiği üzere SEC başkanı Gary Gensler da son dönemde sürekli olarak DeFi ürünleri ve kripto paralar hakkında regülasyon vurgusu yapıyor.

“Regülasyonlarımıza mutlaka uyulmalıdır” demişti

CFTC’nin BitMEX’ kayıt dışı alım satım platformu işletme ve kara para aklamayı önleme kanunlarına uymaması nedeniyle kestiği 100 milyon dolarlık ceza sonrasında Berkovitz şunları söylemişti:

“Blok zinciri, akıllı sözleşmeler ve diğer yeni teknolojiler, türev piyasalarının şeffaflığını ve verimliliğini artırma potansiyeline sahipler ancak inovasyonun düzgün işlemesi ve adil bir yarışma olabilmesi adına CFTC kurallarına ve regülasyonlarımıza mutlaka uyulmalıdır”

Gensler ve Berkovitz ikilisi, Obama döneminde CFTC’de birlikte çalışmışlardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl