DeFi token’ı 36 saat içinde %99 eridi, yatırımcılar tepkili: “Soyguncular”

Uniswap ve birkaç merkezi borsada listelenen DistX projesinin token'ı 36 saat içinde yüzde 99 değer kaybetti. Token'ın piyasa değeri kısa sürede 1.5 milyon dolardan 15 bin dolara geriledi.

grafik-cokus

Yatırımcılar DeFi projelerinden yüksek meblağlar kazanmak için küçük piyasa değerli Ethereum coin’lerine adeta gözü kapalı para saçmaya devam ediyorlar. Projelerin uzun süreli çalışan ekipleri ya da geliştirmesi tamamlanmış ürünleri olmasa bile para yatırmaktan çekinmeyenler sonunda hayal kırıklığına uğrayabiliyor.

Son olarak DistX projesinin token’ı 36 saat içinde yüzde 99 eriyerek yatırımcılarını üzdü. Token’ın fiyat çöküşünden sonra toplam piyasa değeri de, 1.5 milyon dolardan 15 bin dolara düştü. CoinGecko verilerine göre Ağustos ayında başlatılan projenin en üst piyasa değeri ise 5.5 milyon dolara kadar çıkmıştı.

DistX, kurucuların token satışlarını kolayca gerçekleştirmelerine olanak tanıyan bir platform olmayı plânlıyordu. Başlangıçta proje beklentileri karşılaşmıştı ve piyasa değeri bu şekilde bir ralli yapmıştı. İleriki dönemler için de daha büyük hedefler ortaya konmuş, hatta bazı ön satışlar da gerçekleştirilmişti.

Proje ailevi nedenlerle sonlandırıldı

Ancak kuruculardan bir tanesi iki gün önce, ön satışların ilgi çekmemesi ve ailevi nedenleri öne sürerek projenin sonlandırıldığını duyurdu:

“Hey millet! Geçen haftanın DistX için ne kadar zor geçtiğini bizi ve beni kişisel olarak takip edenler bilecektir. Aile mevzuları devam ederken 4. satışımız da minimum değere bile ulaşmadı ve şu an fiyat adeta serbest düşüşte”

Proje token’larının başlangıçtan itibaren kusurlu olduğunu düşündüğünü de belirten kurucu, projeyi sonlandırıp yola devam etmenin daha doğru olacağını belirtti ve fonların hiçbirinin geri çekilmeyeceğini bu sayede DISTX coin yatırımcılarının en az zararla durumdan kurtulmalarını sağlayacaklarını da sözlerine ekledi:

“Eğer tek umursadığınız buysa, şunu söylemek istiyorum, Uniswap’tan DistX satın alacağımızı ve daha yüksek bir miktarda para kazanmanıza yardımcı olmak için onu yakacağımızı bilin.”

Yatırımcılar tepki gösterdi: “Soyguncular”

Projenin web sitesi hala çalışsa da sosyal medya hesapları kapatıldı. Sosyal medyada haberin yayılmasının ardından ise hem kullanıcılar hem de projeye yatırım yapmayan ama durumdan haberdar olan insanlar, kuruculara tepki gösterdiler ve “Soyguncular, umarım huzur içinde uyumazsınız, insanların hayallerini yok ettiniz, suçlular” gibi yorumlar yaptılar.

Durumun hala bir çıkış dolandırıcılığı olup olmadığı kesinlik kazanmasa da, özellikle yaz aylarında DeFi artışlarında gördüğümüz hikayelere benzeyen bir olay olduğu da ortada… Merkeziyetsiz finans hack’lenmelerinden ötürü on milyonlarca dolarlık fon çalınmaya devam ediyor ve son birkaç günde bile kısa dönemli kandırmaca yükselişlerin ardından Uniswap’a açgözlülük yaparak giren birçok yatırımcının paraları ellerinden adeta uçup gitti.

Merkeziyetsiz finans, ürünleri ve projeleri gelişmeye devam etse de sorgulamadan para yatıran kişiler yüzünden hala güvenilmez bir sektör olarak görülmeye devam ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl