“Bitcoin fiyatındaki çöküş, 2018’de en yüksek riskler arasında”

Deutsche Bank’tan bir ekonomist, Bitcoin fiyatındaki çöküşün 2018 yılında yaygın piyasalara yönelik en yüksek riskler arasında olacağını düşünüyor. Deutsche Bank’ın baş uluslararası ekonomisti olan Torsten Slok, kısa süre önce müşterilerine önümüzdeki yıl büyümeyi etkileyebilecek 30 piyasa riskinin yer aldığı bir liste verdi. Listede Bitcoin fiyatındaki çöküş, 13. en yüksek risk olarak belirlendi. Bitcoin fiyatının aşırı dolgun bir balon olduğunu iddia etmek zor değil ancak Deutsche’un küresel ekonomiyi etkileyebileceği yönündeki endişesi biraz abartılı görünüyor. Coinmarketcap’e göre tüm kripto para birimlerinin toplam...

Deutsche Bank’tan bir ekonomist, Bitcoin fiyatındaki çöküşün 2018 yılında yaygın piyasalara yönelik en yüksek riskler arasında olacağını düşünüyor.

Deutsche Bank’ın baş uluslararası ekonomisti olan Torsten Slok, kısa süre önce müşterilerine önümüzdeki yıl büyümeyi etkileyebilecek 30 piyasa riskinin yer aldığı bir liste verdi. Listede Bitcoin fiyatındaki çöküş, 13. en yüksek risk olarak belirlendi.

Bitcoin fiyatının aşırı dolgun bir balon olduğunu iddia etmek zor değil ancak Deutsche’un küresel ekonomiyi etkileyebileceği yönündeki endişesi biraz abartılı görünüyor.

Coinmarketcap’e göre tüm kripto para birimlerinin toplam değeri 400 milyar Dolar civarında. Kıyaslama yapmak için söylemek gerekirse 2008 finansal krizinin kalbinde yatan ABD konut piyasasının toplam değeri, 29.6 trilyon Dolar’dı… Yani kripto para birimlerinin şimdiki toplam değerinden 70 kat daha fazla. Dolayısıyla kripto para birimlerini kendi içinde bir sistemik risk olarak görmek zor.

Slok’un hazırladığı listenin birinci sırasında ABD’deki enflasyon yer aldı. Bitcoin’deki olası fiyat çöküşü ise ABD hisse senedi piyasası ve merkez bankacılığı risklerinin ardından geldi.

Fortune

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl