Deutsche Bank’tan kripto para ve Bitcoin öngörüleri

Yeni bir Deutsche Bank raporunda, kripto para ve Bitcoin'e geniş yer ayrıldı. "Yeni ve ana akım bir kripto paranın beklenmedik bir şekilde ortaya çıkışı şaşırtıcı olmayabilir." diyen banka, kripto paraların nakdi yakın bir zamanda ortadan kaldıramayacağını öngörüyor.

Dünyanın en büyük bankalarından biri olan Deutsche Bank, üç seri halinde yayınlanan “Ödemelerin Geleceği” raporunda, kripto paraların artan popülaritesine ve bazı ülkelerin nakit parayı kaldırmaya dönük politikasına karşın nakit döneminin sonunun yakın olmadığını iddia ediyor.

Raporda, “Nakdin yakın bir süre içinde ortadan kalkması olası değil. Bununla birlikte son 10 yıldır gerçek bir dijital ödeme devrimi süregeliyor. Nakit bir ödeme yöntemi olarak zeminini yitiriyor. Bazı ülkeler, son zamanlarda 100 dolar veya daha fazla değere sahip büyük banknotları kaldırdı ve dijital çözümlerin geleneksel ödeme yöntemlerinin yerini almasını sağlayacak politikalar uyguladı.” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan aynı raporda, Bitcoin’in yaşadığı fiyat dalgalanmaları nedeniyle “güvenilir” bir değer deposu olmadığı kaydedildi. Ayrıca bu gibi ödemeler revaçta olmasına karşın Bitcoin ödemelerinin küresel ödemelerdeki yerinin çok küçük olduğu ifade edildi.

Deutsche Bank araştırmacıları, genel olarak kripto paraların ödemelerde devrim yaratma potansiyeline sahip olduğuna inanıyorlar. Araştırmacılar, “Yeni ve ana akım bir kripto paranın beklenmedik bir şekilde ortaya çıkışı şaşırtıcı olmayabilir.” diyor.

Geçen ay yayınlanan 84 sayfalık bir başka Deutsche Bank raporunda, 2030 yılına gelindiğinde alternatif para birimlerine olan talebin yükselişe geçeceği, nihayetinde dijital paraların da nakdin yerini alabileceği belirtilmişti. Bu raporda, internet kullanıcılarının sayısı, Blockchain cüzdan sayısının kullanıcılarıyla karşılaştırılmış ve geleceğe dair bir projeksiyon yapılmıştı. Projeksiyona göre, Blockchain cüzdanı kullanıcıları 2030 yılına kadar 200 milyona ulaşacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl