Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Deutsche Bank’tan enflasyon uyarısı: 1970’lere benzeyebilir

Almanya'nın en büyük bankası olan Deutsche Bank'tan enflasyon uyarısı geldi. Banka ekonomistlerinin yazdığı raporda destek paketlerine odaklanıp, enflasyon tehlikesini gözardı etmenin büyük bir hata olacağı ve bunun sonuçlarının gelecek sene olmasa bile en geç 2023'te ortaya çıkacağı ve hem korkunç hem de yıkıcı etkileri olabileceği belirtildi.

Deutsche Bank ekonomistleri yazdıkları rapor ile enflasyon tehlikesinin ne boyutlarda olduğunu gösterdiler ve başta FED olmak üzere adeta tüm dünyaya ciddi bir uyarıda bulundular.

“Korkunç etkileri olabilir”

Ekonomistlerin analizi özellikle ABD Merkez Bankası FED’i işaret ediyor ve ekonomik toparlanma için yüksek enflasyonun tolere edilmesinin ve sürekli artan enflasyon oranları çıkmadıkça bu politikasında durmamasının sonuçlarının korkunç olabileceğini belirtti. Bankanın başekonomisti olan David Folkerts-Landau yönetiminde yazılan raporun ilgili kısmı şu şekilde:

“Para politikasında hiç durmadan bu şekilde gitmek, daha büyük ekonomik parçalanmaya yol açacak ve korkunç etkiler yaratacaktır. FED en sonunda hareket etse bile, bu yeterli olmayabilir ve önemli bir resesyon oluşmasının yanısıra, özellikle gelişmekte olan piyasalarda dünya çapında bir finansal sıkıntı zincirini başlatabilir.”

“Enflasyonu ihmal etmek saatli bombanın üzerinde oturmak gibi…”

Agresif politikalarda değişiklik olmaması durumunda FED’in, karşısına çıkacak sonuçlar karşısında hazırlıksız yakalanabileceğini belirten analizde şu ifadeler kullanıldı:

“Belki bir sene daha beklenir ama 2023’te enflasyon yeniden ortaya çıkar. Burada FED’in sosyal devlet amaçları için bazı konularda sabretmesi övülecek bir durum olsa da, enflasyonu ve etkilerini ihmal etmek, küresel ekonomileri saatli bombanın üzerinde bırakmak gibi olacaktır. Bu durumun etkileri ciddi şekilde yıkıcı olur. Özellikle toplumun en hassas kesimi için…”

“1970’lere benzeyebilir”

Banka analistleri önümüzdeki enflasyon döneminin 1970’li yıllarda ABD’de yaşanan ve bazen yüzde 7, bazen de çift haneli rakamlara ulaşan enflasyon dönemine benzeyebileceğini yazdılar:

“Şu anda da artan fiyatların etkileri ABD ekonomisinde görülüyor. Bu durum, 1970’lerdeki enflasyon dönemine benzeyebilir. Destek paketinin bu kadar yüksek olduğu bir dönemde, kontrol altına almak çok zorlaşacaktır”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl