Dev borsa Crypto.com’dan binlerce Ethereum çalındı

Özellikle spor alanında yaptığı sponsorluk anlaşmalarıyla adını duyuran kripto para borsası Crypto.com'dan 4830 adet Ethereum çalındığı belirtildi. Bu tür hack olaylarında verdiği bilgilerle tanınan kripto para güvenlik firması Peckshield, çalınan fonların TornadoCash aracılığıyla takipten kaçmayı başardığını duyurdu. Crypto.com da çekim işlemlerini durdurdu. CEO Kris Marszalek ise müşteri fonlarında bir kayıp olmadığını söyledi.

En büyük borsalardan biri olan ve son dönemdeki yatırımlarıyla ön plâna çıkan Crypto.com’dan 4830 ETH (yaklaşık 15 milyon dolar) çalındığı belirtiliyor. Blok zinciri araştırma ve güvenlik şirketi Peckshield’a göre de hacker, çaldığı fonları TornadoCash aracılığıyla “yıkadı” bile…

Bilindiği üzere TornadoCash gibi platformlar, Ethereum blok zincirindeki işlemlerin kaynağı ve hedefi arasındaki bağlantıyı gizlemeye yarayan “karıştırıcı”lar olarak biliniyorlar.

100’er ETH halinde gönderdi

Elde edilen bilgilere göre saldırgan TSİ 15.53’te çaldığı fonları 100’er ETH’lik parçalar halinde TornadoCash2e göndermeye başladı. Hacker’ın en sonunda 100 ETH’lik 48, 10 ETH’lik de 3 işlem yaptığı görüldü.

Şüpheli hareketler üzerine durduruldu

Hacker’ın Crypto.com’dan fonları nasıl çaldığıyla ilgili henüz bir bilgi edinilemedi ancak borsanın, müşterilerden gelen birçok onaylanmamış işlem mesajıyla fonların çekilmesini durdurduğu belirtildi. Yapılan açıklamada olayın soruşturulmaya devam ettiği ve çekim işlemlerinin de bu süre içinde yapılamayacağı aktarıldı. Platform ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) protokollerini de sıfırladı.

CEO Marszalek: Müşteri fonlarında sorun yok

Crypto.com CEO’su Kris Marszalek ise Twitter’dan yaptığı açıklamada müşteri fonlarının zarar görmediğini ve soruşturma tamamlanır tamamlanmaz fazladan bilgilerin verileceğini söyledi:

“Ekibimiz olaya yanıt olarak altyapıyı sağlamlaştırdı. Hiçbir müşteri fonu zarar görmedi ya da kaybolmadı.İç soruşturma tamamlandıktan sonra tam bir bilgi raporu paylaşacağız.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl