Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Dev borsadan kripto para çalan eski çalışan suçunu itiraf etti

Bir dönem, tüm dünyada 1 milyondan fazla müşteriye hitap eden ve 80 çalışanı bulunan Cryptopia borsasının eski bir çalışanı, 2019'da yaşanan büyük hack olayından önce kendisinin de yaptığı hırsızlığı itiraf etti. Anahtar kelimeleri kopyalayan eski çalışan, 'Eski cüzdanların kontrol edilmeyeceğini düşündüm' dedi.

Kapanan Yeni Zelandalı kripto para borsası Cryptopia’nın eski bir çalışanı, borsadan 170 bin dolarlık fon çalma suçunu itiraf etti. Adı açıklanmayan eski çalışan, borsada görevli olduğu dönemde Cryptopia’nın özel anahtar kelimelerini bir USB’ye kopyaladı ve evinde bunları kendi bilgisayarına kaydetti.

2019’da hack saldırısına uğrayan ve daha sonra tasfiye edilen borsanın o dönem 80 çalışanı ve küresel çapta tam 1.4 milyon müşterisi bulunuyordu. O gün borsadan 17 milyon dolar değerde kripto para çalınırken, bugünkü değeri 100 milyon dolardan fazla olan Ethereum başta olmak üzere birçok kripto paranın bulunduğu müşteri özel hesapları da dondurulmuştu. Daha sonra ise müşterilerin kayıplarını karşılamak için tasfiye işlemleri başlamıştı.

Eski çalışan hack olayından sonra plânını yaptı

Tasfiyelerden sorumlu olan yönetici Grant Thornton ise çeşitli işlemlerle ilgili yaptığı araştırmada, hack olayından bağımsız olan bazı cüzdanlardan 13 BTC’nin çekildiğini ve bunların iki tanesinin de takip edilmenin zorlaştırılması için mikserlere gönderildiğini tespit etmişti. Cüzdanlardan çekilen Bitcoin‘lerin değeri yaklaşık 165 bin dolardı. Daha sonra bu meblağın üzerine de 7 bin dolarlık bir kripto para fonunun daha çekildiği belirlenmişti.

Araştırmayı duyunca itiraf etti

Thornton’ın konuyla ilgili araştırma yaptığını duyan bu kişi daha sonra ise yaptıklarını tasfiyeden sorumlu yöneticiye itiraf etti. Eski çalışan, çaldığı fonları, kendisinin savcılığa ihbar edilmemesi durumunda geri vermeyi teklif etti. Ancak bu istediği olmadı.

Yeni Zelanda medyasındaki haberlere göre ise, bu kişi mahkemede Cryptopia şirketine karşı çok büyük hayal kırıklıkları yaşadığını ve bu hırsızlıkla işin içinden çıkabileceğini düşündüğünü söyledi. Çalışan, eski cüzdanlara kimsenin bakacağını tahmin etmediğini ve bu sayede kendini bu iş için motive ettiğini belirtti.

Geçen sene Yeni Zelanda mahkemesi, borsada özel cüzdanlarda tutulan kripto paraların kişilerin özel malı olduğuna hükmetmişti. Fonların müşterilere bir dağıtım plânı ile yeniden verilmesi plânlanıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl