Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Nvidia, sadece kripto para madencileri için yeni çip üretecek

Ünlü ekran kartı GeForce'un üreticisi olan Nvidia şirketi daha önce madenciler ve oyuncuların kapıştığı yeni ekran kartı modellerinin sadece oyun odaklı olarak üretildiğini belirtti. Şirket, yeni ürünlerinin kripto para madencileri tarafından alınmamasını istiyor.

Nvidia, özellikle Ethereum madenciliği için bir dönem kapış kapış satın alınan GeForce RTX 3060 kartında olduğu gibi, RTX 3070 ve 3080’deki bazı özellikleri de bilerek kısıtladı.

Sadece oyuncuların almasını istiyorlar

Şirket, bu ekran kartlarının tamamen oyuncuların kullandığı cihazlar olmasını ve kripto para madencilerinin onları satın almamasını istiyor.

Madenciler için de ayrı çip üretilecek

Son dönemde kripto paraların küçük yatırımcıların ilgi odağı olması, bireysel madenciliğin de artmasına sebep oldu. Nvidia’nın çıkardığı GeForce ekran kartları da, özellikle kış aylarında madenciler tarafından satın alındı ve tüketildi. Bloomberg’in haberine göre şirket bunun üzerine GeForce RTX 3060’ın bazı özelliklerini kısıtlamıştı. Nvidia şimdi de, kripto para madencileri için özel çip içeren bir ekran kartı da üretecek.

Talebin artması bir süre sonra Nvidia’yı kötü etkilemişti

Nvidia şirketi bu tür bir durumu ilk kez yaşamıyor. Şirket 2017 yılındaki boğa sezonunda da ekran kartı talebinde patlama yaşamıştı. Ancak fiyatın artması, madencilerin çoğalmasını ve daha sonra da bu madencilerin, oyun kartlarını bırakarak çok daha yüksek performanslı çiplere sahip olan kartlara geçmesini sağlamıştı. Bunun ardından da Nvidia gibi şirketlere olan büyük talep bir anda kesilmiş, ikinci el ekran kartları piyasayı kaplamış ve üretilen ürünler elde kalmıştı. Bu gelişmelerden tecrübe kazanan şirketin CEO’su Jensen Huang da bu sebeplerden ötürü, madencilerin ekran kartlarına hücum etmesine soğuk bakıyor.

Oyun performansına etkisi yok

Hatta Kasım 2018’de satış beklentilerini düşüren şirket, daha sonra yatırımcılarının satışlarıyla hisse değerlerinde de kayıp yaşamıştı. Şirketin hisse senetlerinin değeri 2 günde yüzde 20’lik düşüş yaşamıştı. Dolayısıyla böyle bir patlama-çöküş etkisinden kaçmak için şirket, bazı ekran kartı çiplerinde kısıtlamalara gitti ve onları madencilik için çok daha etkisiz hale getirdi. Ancak ekran kartları oyun için tam performans sergilemeye devam edecek.

Yeni çiple ikinci el piyasasına müdahale edilecek

CEO Huang ise, sadece madenciler için üretecekleri ve oyun oynamanın da zor olacağı yeni çipler sayesinde, kullanıcıların bir üst seviye çipe geçmek istediklerinde, geçmişte olduğu gibi ikinci el piyasasına etki edemeyeceğini dolayısıyla kendilerine olan talepte de azalma olmayacağını öngörüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl