Citi’den metaverse raporu: 10 trilyon doları geçebilir

Dünyanın en büyük bankacılık kurumlarından biri olan Citi, "Metaverse ve Para: Geleceğin şifresini çözmek" başlıklı bir rapor yayımladı. Raporda metaverse ekonomisinin 10 trilyon doları geçebileceği ve sektörde kripto paraların da büyük rol oynayacağı belirtildi.

ABD’nin ve dünyanın en büyük finansal kurumlarından biri olarak görülen Citi, Küresel Bakış Açısı ve Çözümleri (Citi GPS) adındaki yeni raporunu yayımladı. Yeni raporun başlığı ise “Metaverse ve Para: Geleceğin şifresini çözmek” oldu.

“5 milyara kadar ulaşan bir kullanıcı ağı…”

Bugün Londra’da düzenlenecek olan Dijital Para Sempozyumu’nda da yeni raporunu katılımcılara sunacak olan Citi’nin küresel bankacılık ve Fintech ile Dijital Varlıklar yöneticisi Ronit Ghose, raporla ilgili şu bilgileri verdi:

“Raporda, metaverse piyasasının 10 trilyon ve üzerinde olduğunu düşündüğümüzü belirttik. Rapora katkı veren uzmanlar, 5 milyara kadar olan bir kullanıcı ağı beklediklerini belirttiler. Ancak bu rakam mobil telefon kullanıcısı ve sanal gözlük kullanıcı tabanının sayısına göre artabilir ya da azalabilir.”

“Kripto paralar, CBDC’ler, NFT’ler önemli rol oynayacaklar”

Raporda gelecekte insanların hayatında çok daha büyük bir yer tutacak olan metaverse‘te dijital paraların da büyük yer tutacağı ancak geleneksel finans içindeki paralarında bu alanda kullanılabileceği yazıldı:

“Metaverse içindeki paralar değişik formlarda kullanılabilecekler. Oyun içi token’lar, sabit coin’ler, CBDC’ler ve kripto paralar önemli rol oynayacaklar. Bunlara ek olarak dijital varlıklar ve NFT’ler de sahiplik konusunda büyük pay sahibi olacaklar. Eğer kalabalıklar mobil telefonlardan internete girdikleri gibi, aynı sistem ile metaverse’e girmeye devam ederlerse, bugün Çin ve ABD’nin internet ortamında ayrılması gibi metaverse ortamında da ayrılacakları bir durum olacaktır. Bunu metaverse’te merkezileşme ve merkeziyetsizleşme olarak adlandırabiliriz.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl