Ethereum madencilik havuzu SparkPool Çin yasaklarına dayanamadı

Çin merkezli Ethereum madencilik havuzu Sparkpool yerel ve uluslararası hizmetlerini sonlandırma kararı aldı. 2016 yılında kurulan firma, ülkedeki regülasyon hamleleri sebebiyle Çinli müşterilerine Cuma günkü açıklamanın ardından hizmet vermeyi durdurduğunu belirtti.

En büyük Ethereum madencilik havuzlarından olan SparkPool, aylardır Çin’den gelen baskılar üzerine hizmetlerini sonlandırdığını açıkladı. Hem yerel hem de uluslararası alandan çekileceğini belirten şirket, zaman olarak ise Eylül ayı sonunu gösterdi.

SparkPool’a bağlı olan ve gerçek zamanlı Ethereum hash rate’i ise, Çin’in madencilik ve diğer faaliyetler üzerindeki yoğun etkisinin bir sonucu olarak 24 saat içinde %8’den fazla düştü.

2017’den bu yana kripto paralar ve madencilerine karşı yasaklar furyası başlatan Çin’in son hamlesinin ne kadar sert olduğu ise, Sparkpool’un sadece ülke içi değil, uluslararası alanda da faaliyetlerine son vermesiyle çok net şekilde görülüyor.

Hatırlanacağı üzere Mayıs ayında başkan yardımcısı Liu He, kripto para madenciliğinin karbon salınımı açısından büyük tehdit oluşturduğunu açıklamış ve bu konuda sert önlemler alınacağını belirtmişti. Bu açıklamanın ardından kripto para piyasalarında çok büyük düşüşler yaşanmış, ayrıca Çin’in önlemleri toptan bir yasaklar furyasına dönüşmüştü.

Birçok büyük şirket, madencilik faaliyelerini Çin dışına taşımış, ikinci el cihazların piyasaya girmesiyle fiyatlarda da ciddi düşüşler kaydedilmişti.

Son olarak ise Cuma günü Çin Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamanın ardından Huobi Global, Çinli kullanıcılara ait tüm hesapların bu yılın sonuna kadar askıya alınacağını açıklamıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl