İngiltere’de başbakanlığın iki adayı kripto paraya nasıl bakıyor?

Uzun zamandır kripto paralara verdiği destekle bilinen finansal danışmanlık şirketi deVere Group'un CEO'su Nigel Green, İngiliz medyasından City A.M'de bir köşe yazısı kaleme aldı ve Birleşik krallık'ta başbakanlık seçiminin iki adayının kripto paralara olan bakış açısının olumlu olduğunu belirtti. Green yazısında, "Dünyanın en büyük beşinci ekonomisine sahip olan İngiltere, küresel ve lider bir kripto merkezi olma konusundaki potansiyelini artık fark edebilir" dedi.

Birleşik Krallık’ta başbakan Boris Johnson’ın istifasının ardından Eylül ayındaki seçime haftalar kala, dev finans ve danışmanlık şirketi deVere Group’un CEO’su Nigel Green tarafından önemli bir köşe yazısı paylaşıldı.

İngiliz medyasından City A.M.’in “Kripto Devrimi” bölümünde önemli bir yazı kaleme alan Green, iki aday Rishi Sunak ve Liz Truss’ın ne kadar kripto para yanlısı olduklarını belirtti ve önemli detaylar verdi.

Özellikle Sunak’ın son dönemde hem CBDC’ler hem de fintech konusundaki olumlu açıklamalarını ön plâna çıkartan Green’in yazısı şu şekilde:

Birleşik Krallık, birkaç hafta sonra en kripto para yanlısı başbakanını seçebilir. Boris Johnson’ın istifasıyla sona eren üst üste krizler ve başka istifaların ardından şu anda muhafazakar partiye liderlik edebilecek olan iki önemli aday bulunuyor: Rishi Sunak ve Liz Truss.

“Kripto ilerleyecek düşüncesi hakim”

Johnson’ın genel olarak bir dijital para ekosisteminden yana olduğu görülmüş olsa da, yaptıkları bunu tam anlamıyla kanıtlamadı. Eylemleri genelde söylemlerle sınırlı kaldı. Aslında pandemi, hayat pahalılığı/enflasyon ve Ukrayna savaşı aslında onun kripto paralara fazla göz atamamasına neden oldu.

Yine de bununla birlikte, 5 Eylül’deki liderlik yarışını kim kazanırsa kazansın, kripto para dünyasında artık daha fazla ivme olabileceğini görebileceğimize dair ciddi bir düşünce var.

“Sunak kripto benimsenmesini destekliyor”

Burada özellikle Rishi Sunak ön plâna çıkıyor. Daha önce hem CBDC’ler hem de sabit coin’ler konusunda olumlu açıklamalar yapmış ve fintech’e de öncelik vereceğini birçok kez söylemişti. Sunak ayrıca, İngiltere’yi bir kripto teknolojisi merkezi yapmak istediğini de belirtmişti. Sunak, kripto paraların kitlesel olarak benimsenmesi için de bazı finans regülasyonlarının da arkasında durduğunu saklamayan biri…

“Truss regülasyon dışı bir yaklaşıma sahip”

Diğer yandan 2021’den beri dışişleri bakanı ve 2019’dan bu yana da Kadın ve Eşitlikler Bakanı konumunda olan Truss ise, kripto para sektörüne regülasyon dışı bir yaklaşım ile bakıyor. Uluslararası Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı pozisyonunda olduğu 2020’de bir dijital ticaret ağı başlatmış ve bu ağ, özellikle ithalat eğilimli fintech şirketlerine kolaylıklar sağlanmasını getirmişti.

“Her iki aday da kriptoyu geliştirmek için çalışacaktır”

Bana göre her iki aday da, Birleşik Krallık’ta kripto sektörünün gelişmesi için çalışacaklar. Dünyanın en büyük 5. ekonomisi olan Birleşik Krallık, lider bir kripto merkezi olma konusundaki muazzam potansiyelini fark ederse, bu durum diğer ülkeleri de tetikleyebilir. Bu da küresel şekilde tüm kripto endüstrisinin gelişmesine yardımcı olur.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl