Devlet kuruluşu, artan gazı kripto para madencilik şirketine sağlamaya başladı

Kripto para madenciliği her geçen gün daha az enerji harcayan yenilenebilir sistemlere geçiş yaparken son haber ise Arjantin'den geldi. Ülkedeki kamuya ait bir enerji kuruluşu, faaliyetlerinden artan gazı ismi verilmeyen bir uluslararsı madencilik şirketine sağlamaya başladı.

Dünyanın en ucuz elektriğinin kullanıldığı ülkelerden biri olan Arjantin’de son dönemde uluslarası kripto para madencilik şirketlerinin sayısının arttığı biliniyor. Son olarak ise ülkede bir madencilik şirketinin, YPF adlı devlete ait bir enerji kuruluşundan artan enerji tedarik etmeye başladığı belirtildi.Firmanın ismi hakkında ise bilgi verilmedi.

YPF’nin yenilenebilir enerji kolu olan YPF Luz’un CEO’su Martín Mandarano konuyla ilgili açıklamasında, Arjantin’din güneyindeki petrol üretiminden arta kalan atık gazdan elde edilen enerjiyle ilgili üç ay önce bir pilot proje başlattıklarını ve buradaki gazın kripto para madenciliğinde kullanıldığını söyledi.

Bunun bir megawatt’lık bir pilot proje olduğunu belirten yönetici, yıl sonundan önce ise 8 megawatt’lık çok daha büyük bir pilot projenin hayata geçmesini amaçladıklarını belirtti:

“Sürdürülebilirlik kapsamında kripto para madenciliği için böyle bir vizyon geliştirdik. Normalde bir petrol üretiminde hiçbir şekilde yararlanılamayan yanan doğal gaz üzerinden madencilik yapılmasına yönelik adımlar attık”

Kaya gazıyla Bitcoin madenciliği de Arjantin’de

Bilindiği üzere Kanada merkezli olan uluslararası Bitcoin madencilik şirketi olan Bitfarms da Arjantin’de tam 10 faaliyet alanına sahip… Şirket daha önce yaptığı açıklamada dünyadaki faaliyetleri arasında en ucuz olanının Arjantin2de bulunduğunu duyurmuştu. Bitfarms, Rio Cuerta’da doğalgaza akternatif olan kaya gazından elde edilen enerjiyle madencilik yapıyor.

Bitfarms şirketi Mayıs ayında başlayan kripto paralardaki çöküşlerde 3000’den fazla Bitcoin satışı yapmıştı.

Hash rate rekor kırmaya devam ediyor

Öte yandan Bitcoin madencilik gücünü gösteren hash rate de her geçen gün rekor kırmaya devam ediyor. Fiyatlardaki düşüşe rağmen artmaya devam eden hash rate 2 Ekim günü de tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl