DEX, kod denetiminden hemen sonra hack’lendi: 1.8 milyon dolarlık kripto çalındı

2022 yılında 3 milyar dolarlık kriptonun çalındığı hack olayları 2023'te de devam ederken son kurban ise merkeziyetsiz borsa Merlin oldu. Borsanın, kod denetimini yapmasından hemen sonra hack'lenmesiyse dikkatlerden kaçmadı.

hack (1)

zkSync teknolojisini kullanan bir merkeziyetsiz borsa konumundaki Merlin, hack’lendi. Saldırganlar 1.82 milyon dolarlık kripto parayı çalmayı başardılar.

DEX’in, blok zinciri odaklı güvenli firması CertiK tarafından yapılan kod denetiminden hemen sonra hack’lenmesi ise dikkat çekiyor.

Konuyla ilgili CertiK’ten de bir açıklama yapıldı ve saldırıyla ilgili soruşturmanın devam ettiği ifade edildi. CertiK ayrıca konunun özel anahtar kelimelerinin yönetimiyle ilgili olabileceğini de belirtti:

“Denetimler genelde özel anahtar sorunlarıyla ilgilenmez ve bu tür sorunları çözemez ancak biz CertiK olarak müşterilerimize en iyi hizmeti veriyoruz”

Uzmanlar ise Certik’in, DEX denetiminde Merlin’in merkezileşme riskini vurguladığını ancak bazıları bir “rug pull” riskinin de vurgulanması gerektiğini belirtiyorlar.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl