Facebook destekli Diem projesinde varlıklar satışa çıkarılıyor

2019 yılında Libra olarak çok büyük beklentilerle sahneye çıkan ancak daha sonra tüm dünyadan regülatörlerin baskısı sonucu lağvedilip Diem'e dönüşen proje artık tamamen rafa kalkıyor. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg'in ABD Kongresi'nde bizzat savunduğu Diem'in, varlıklarını nakde dönüştürerek yatırımcılarına geri ödeme yapmaya hazırlandığı belirtildi.

diem-facebook

Kurucu ortağı David Marcus’un Kasım ayında terk ettiği Diem’de beklenen son geliyor. 2019’da Libra olarak çıkan ancak özellikle ABD ile AB regülatörlerinden onay alamayan proje daha sonra yapısını ve yatırımcılarını değiştirerek Diem’e evrilmişti.

Libra’dan sonra Diem’in de sessiz kalması ve Marcus’un projeden çekilmesi çeşitli dedikodulara yol açmıştı. ABD medyasından Bloomberg’in haberine göre ise, Diem varlıklarını satarak yatırımcılarına geri ödeme yapmak istiyor ve bu konuda bankalarla görüşmelerde bulunuyor.

Yatırım bankalarıyla yapılan görüşmelerde Diem’in fikri mülkiyetinin nasıl paraya çevrileceği ve mühendislerin de yeni iş bulması konusunun tartışıldığı yazıldı. Haberde ayrıca Diem için bir alıcı çıkıp çıkmayacağının da kesin olmadığı aktarıldı.

Bilindiği üzere Diem’in üyeleri arasında Uber, a16z, Spotify ve Coinbase gibi teknolji devleri bulunuyor ancak bu üyelerden hangisinin yatırım yapıp yapmadığı ise bilinmiyor.

Dolayısıyla Libra olarak başlayan ve bugün adını Meta olarak değiştiren Facebook’un kendi iç sisteminde kullanılması için çıkarılmaya çalışılan Diem, regülatörlerin baskısı sonucu savaşı kaybetmiş görünüyor.

Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg de ABD Kongresi’ndeki bir duruşmada bizzat yer almış ve Libra’yı savunmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl