Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Dünyanın ilk CBDC’si resmen kullanıma sunuldu

Orta Amerika'nın tatil cenneti olan Karayipler'de yer alan Bahamalar, ulusal dijital parasını resmen açıkladı.

cbdc (1)

Dünyada ilk kez bir ülkenin resmen dijital parası yaratıldı. Bahamalar ya da resmi adıyla Bahama Milletler Topluluğu, Bahama dolarının dijital karşılığı olan Sand Dollar’ı (Kum Doları) resmen duyurdu.

Ülkenin para kontrol birimi tarafından merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olarak çıkarılan Sand Dollar’ın anonsu Twitter üzerinden yapıldı.

Bahama CBDC’si, merkez bankasının açıklamasına göre; regülasyona tâbi ödemelere ve diğer mâli hizmetlere daha kapsamlı erişim sağlamak için tasarlandı.

Ülkelerin dijital para yarışı

Son dönemde dünyada en çok konuşulan ekonomik başlıklardan biri olan CBDC’ler konusunda büyük adımlar atılıyor. Çin, ülkenin ticaret şehirlerinden birisi olan Shenzen’de dijital yuan denemelerine başladı. ABD, Rusya, Fransa, Litvanya gibi ülkelerin yanında Avrupa Birliği de kendi dijital parasını çıkarmanın yoğun çalışması içinde…

Bankalar çalışmalara başladı

Bahamalar’da bankalar ve kredi sağlayıcıları gibi özel sektör şirketleri, hem kişiler hem de kurumlar için Sand Dollar’ı destekleyen cüzdan uygunluk kontrollerine başladılar.

Cüzdanların güvenliği çok adımlı kimlik doğrulama ile sağlanacak ve sistemden akıllı telefonu olduğu bilinen nüfusun yüzde 90’ı yararlanabilecek.

Sand Dollar ile hedeflenen, Bahama’nın yetersiz hizmet alan insanları için bankaların finansal hizmet sunma maliyetlerini azaltmak ve işlem verimliliğini artırmak… Bahamalar bilindiği üzere geleneksel altyapının kurulmasının çok zor olduğu ve hatta belirli bir sınırın ötesine geçemediği bir takımadalar grubu…

Bahama Doları ile destekleniyor

Dijital para, Bahama Doları tarafından 1:1 oranında destekleniyor. 1 Bahama dolarının da yine 1 ABD dolarına eşit olduğu biliniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl