Büyük merkez bankaları, IMF toplantısında dijital paraları görüşecek

Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, Kanada, Japonya, İsveç ve İsviçre merkez bankaları, dijital paraları görüşmek üzere bir araya geliyor.

6 büyük merkez bankası, merkez bankaları dijital para birimlerinin (CBDC) geliştirilmesi konusunu tartışmak üzere Nisan ayında bir araya gelecek.

Japan Times’ın 6 Şubat tarihli, konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre; bazı merkez bankalarının yöneticileri CBDC’ler konusunda birlikte bir araştırma kurulu oluşturulması konusunu tartışacak. Bu kurul ayrıca dövizler arası uzlaştırma ve siber güvenlik gibi olası zorluklarla ilgili bilgi paylaşımında da bulunacak.

Uluslararası Para Fonu konferansı için Washington’da bir araya gelecek olan Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, Kanada, Japonya, İsveç ve İsviçre merkez bankaları yöneticileri bu konuyu da görüşecek.

Bu toplantı, merkez bankaları arasında daha önceden açıklanan bir iş birliği anlaşmasının da parçası konumunda. Ocak ayında Bank of England, adı geçen merkez bankaları ve Uluslararası Mutabakatlar Bankası’yla CBDC konusunu görüşeceğini açıklamıştı.

The Japan Times’a göre, bu kurumlar güncel tartışma hakkında bir de rapor yayınlayacaklar.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl