Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Rehber: Dijital para yatırımı nasıl çeşitlendirilmeli?

Dijital para yatırımı yaparken olası kayıpları en aza indirgeyip potansiyel getiriyi en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olacağından portföyünüzde iyi bir denge kurmak önemlidir. Tek bir dijital paraya yatırım yaptığınızda ve o dijital para düşüş yaşadığında kaybınız daha fazla olabilir. Bu nedenle birden fazlasına yatırım yapmak daha akıllıca bir yoldur. Bir dijital para portföyü ne zaman çeşitlendirilmelidir? Dijital para yatırımı yapmadan önce porföyünüzü çeşitlendirmenizin gerekli olup olmadığını belirleyin. Bunu en iyi şekilde belirlemek bütçenizi değerlendirmekten geçer. Örneğin, sermayeniz 200$ ise portföyünüzü...

Dijital para yatırımı yaparken olası kayıpları en aza indirgeyip potansiyel getiriyi en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olacağından portföyünüzde iyi bir denge kurmak önemlidir.

Tek bir dijital paraya yatırım yaptığınızda ve o dijital para düşüş yaşadığında kaybınız daha fazla olabilir. Bu nedenle birden fazlasına yatırım yapmak daha akıllıca bir yoldur.

Bir dijital para portföyü ne zaman çeşitlendirilmelidir?

Dijital para yatırımı yapmadan önce porföyünüzü çeşitlendirmenizin gerekli olup olmadığını belirleyin. Bunu en iyi şekilde belirlemek bütçenizi değerlendirmekten geçer. Örneğin, sermayeniz 200$ ise portföyünüzü çeşitlendirmeye değmez. Değer artışları muhtemelen yatırımınıza değer verecek ölçüde büyük olmayacağından çeşitli dijital paralar arasında küçük bir sermayenin bölüştürülmesi iyi bir seçim olmaz.

Analistler, çeşitlendirilecek bir portföyde en az 500$ bir yatırım bulunmasının daha doğru olacağına inanıyorlar.

Yatırım tutarına göre dağılım

Dijital paralara daha yüksek miktarlarda sermaye yatırmaya hazırsanız devam edelim. Dijital para porföyleri şu üç ana kategoride çeşitlendirilebilir:

1- Düşük riskli kategori (Genellikle Bitcoin veya Ethereum gibi dijital paralar)

2- Orta riskli kategori (Büyük hacimlere sahip altcoin’ler, örneğin ilk 10’dakiler)

3- Yüksek rikli kategori (ICO’lar ve dikkatinizi çeken düşük popülariteye sahip altcoin’ler)

Bu kategorilerin her birindeki yatırım dağılımı şöyle olmalıdır:

Düşük riskli kategoride yatırımınızın büyük bir bölümü, orta riskli kategoride yatırımınızın orta büyüklükte bir bölümü, yüksek riskli kategoride ise yatırımınızın en küçük bölümü.

Yatırım yüzdeleri değişebilir ancak bu sistemi kullananların çoğu bu yüzdeleri şu şekilde uygular:

%50 – %30 – %20

%60 – %30 – %10

Dijital para yatırımlarını çeşitlendirdikten sonra bunu sıklıkla güncellemeniz gerektiğini unutmayın. Bir yatırım başlangıçta karlı olsa bile birkaç ay sonra aynı verimi sağlamayabilir. Bu nedenle sürekli karlılık için dijital para portföyleri genellikle sık sık ayarlamalara ihtiyaç duyar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl