Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Çin, şimdiye kadarki en büyük dijital yuan dağıtımını başlattı

digital-yuan

Dijital para konusunda son sürat testlerine ve geliştirmelerine devam eden Çin’de şu ana kadar yapılmış en büyük deneme bugün başladı. Sichuan eyaletinin başkenti Chengdu’daki dijital para denemesi ülkedeki 7. test olacak.

Yerel basına göre, şu ana kadar 120 milyon dijital yuan dağıtılarak yapılan bu denemelerin sonuncusu olan Chengdu testinde de 40 milyon dijital yuan dağıtımı yapılacak ve süreç 19 Mart günü tamamlanacak. Tüm testler sürecin en başından bu yana dijital yuan uygulaması kullanarak yapılıyor.

Dağıtılan dijital yuan miktarı da artırılıyor

Hatırlanacağı üzere testlerin ilki Shenzen eyaletinde 2020’de 10 milyon dijital yuan ile başlamıştı. Daha sonraki testlerdeki dijital yuan miktarı kademeli olarak artırıldı ve 2021’deki son Suzhou denemesinde 30 milyon dijital yuan dağıtıldı ve harcandı.

Alışveriş ve işlem seçenekleri genişledi

Genelde 1 hafta ilâ 10 günlük olan testler de şu anda 15 güne çıkarılmış görünüyor. Denemeler geliştikçe ve süreleri uzadıkça işlem çeşitliliğinin de arttığı ve daha kapsamlı araştırmalar yapılabildiği belirtiliyor. Şu anda çevrimiçi alışveriş, telefona bağlanmadan çalışabilen donanım cüzdanlarla bile yapılabiliyor. Bundan sonraki denemelerin sınır ötesi ödemeler konusunda olması bekleniyor. Geçen hafta Çin Merkez Bankası, bu konuda BAE, Hong Kong ve Tayland ile işbirliği yapacağını açıklamıştı.

Çin’de zaten yaygın olarak kullanılan mobil ödemeler 2020 yılında da çok ciddi bir artış yaşadı. Yapılan bir ankete göre kullanıcıların yüzde 74’ü 2020 yılında her gün mobil ödeme sistemi kullandılar. Bu rakam 2019’dan yüzde 4,5 daha fazlaydı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl