Avrupa, dijital para kararını çok yakında açıklayacak

Avrupa, dijital para konusundaki çalışmalarını tüm hızıyla sürdürürken Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Ladarge'dan gelen açıklamada dijital avroya ilişkin kararın yakın açıklanacağı bildirildi.

christine-lagarde

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, euro bölgesindeki merkez bankası yetkililerinden oluşan bir heyetin, dijital euronun gerekli olup olmadığına ilişkin kararını yakında açıklayacak.

Perşembe akşamı Almanya Bundesbank ile yapılan sanal bir etkinlikte yaptığı açıklamada Lagarde, dijital para ve küresel ödeme yöntemlerindeki değişimlerde AB’nin geri kalmaması gerektiğini, bu yeni teknolojinin birliği inovasyona hazırladığını ve finansal işlemlerdeki etkinliği daha da artıracağını ancak çeşitli risklerin de vârolduğunu belirtti.

Lagarde konuşmasında, “Euro sistem dijital euro konusunda henüz bir karar vermedi. Ancak dünyadaki diğer merkez bankaları gibi biz de bu işin yararlarını, risklerini ve operasyonel zorluklarını araştırıyoruz. Konuyla ilgili görev birimimizin yaptığı araştırmadan elde ettiği bulguları gelecek hafta kamuoyuyla paylaşmasını bekliyoruz. Daha sonra da halka açık bir tartışma ortamı yaratılacak” dedi.

ECB başkanı, Avrupa’nın yabancı ödeme hizmeti sağlayıcılarına bağımlı olması endişesinin olmadığını ancak gelişen küresel ortam ve ülkelerin korumacı politikalarındaki artışın işlemlerde yeni kesinti riskleri sunduğunu ekledi ve şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızın seçim hakları var ve biz onları, diğerlerinin tek taraflı uygulamalarından dolayı ödeme ekosisteminden kopmalarını engellemekle yükümlüyüz.”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl