Ülkelerin dijital para yarışı hızlanıyor: Japonya ve Litvanya’dan atak

Merkez bankalarının dijital para yarışı hız kazanıyor. Litvanya ve Japonya'dan kendi CBDC'leri (merkez bankası dijital parası) için çalışmaları başlattıklarına dair ayrı ayrı yapılan açıklamalar gündeme damga vurdu.

satranc

Japonya Merkez Bankası, dijital paranın test aşamasına doğru ilerlediğini belirtirken Litvanya “LBCOIN” adlı CBDC’nin lansmanına hazırlanıyor.

Japonya Merkez Bankası’ndan dün yapılan açıklamada, uygun organizasyonlarla birlikte çalışmaya hazır olunduğu ve bu sayede çalışmaların hızlandırılmak istendiği belirtildi.

Yapılan açıklamanın ilgili bölümünde şöyle denildi:

“CBDC’nin fizibilitesini teknik bakış açısıyla kontrol etmek, diğer merkez bankaları ve uygun kurumlarla iş birliği yapmak…”

Sadece internete ulaşanlar değil…

Japon CBDC’sinin önündeki en önemli zorluklar olarak ise küresel bir benimsenmenin kolay olmayacağı ve paranın, özellikle muhtemel bir doğal bir felaketin yol açtığı kıtlık zamanı gibi acil durumlarda nasıl kullanılacağının bilinmemesi gösteriliyor. Küresel benimsenme konusunda, paranın sadece internete ulaşabilen ya da akıllı telefonları olanlar tarafından kullanılabilir değil, herkes için ulaşılabilir olması hedefleniyor.

Hedef merkezi sisteme alışkın büyük kitle

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Japonya, yaşlı nüfusuyla ön plana çıkıyor. Nikkei firması tarafından yapılan son araştırma, nüfusun yüzde 50’sinden fazlasının akıllı telefonu olmadığını gösteriyor. Merkez bankası bu sebepten dolayı her çeşit insanın CBDC’ye ulaşmasını hedefliyor. Banka, merkezi ve merkeziyetsiz organizasyonların hepsinin kendilerine göre olumlu ve olumsuz yanlarının olduğunu ancak gelişmiş ülkelerdeki bu tip benimsenmelerin merkezi sisteme alışmış insanlarda daha kolay olduğunu düşünüyor. Bu da benimsenmenin bu kitleden başlanması gerektiği fikrini ön plana çıkarıyor.

Çin’e karşı bir mücadele mi?

Diğer yandan Litvanya da AB bölgesindeki ilk CBDC’yi, LBCoin’i, açıklamayı umuyor. Kripto paralara karşı olumlu bakan politikalarıyla bilinen doğu Avrupa ülkesi, Çin’in dijital yuan projesine karşı, Japonya gibi, kendi CBDC’sini çıkarmak için vites artırdı.

Litvanya kendi CBDC’si için iddialı

Litvanya Bankası’ndan ismini vermek istemeyen bir yetkili konuyla ilgili olarak Çin’in dijital yuan projesini duyana kadar herhangi bir CBDC çıkarmayı düşünmediklerini ancak artık insanlara istediklerini vermeleri gerektiğini söyledi.

Yetkili şöyle konuştu:

“Merkez bankalarının dijital para birimleri üzerindeki düşüncelerini değiştirmeye başladığı bir zamanda, LBCoin muhtemelen CBDC’lerin farklı şekillerini test etmek için en gelişmiş deneysel oyun alanı olacak.”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl