Japonya Merkez Bankası, dijital para denemelerini başlattı

bank-of-japan

Japonya Merkez Bankası (BOJ), bugün merkez bankası dijital parası (CBDC) denemelerinin başladığını açıkladı.

Açıklamada, “İlk aşamada banka, CBDC sistemi için bir test ortamı geliştirmeyi ve ihraç, dağıtım ve itfa gibi bir ödeme aracı olarak CBDC’nin temelini oluşturan işlevler üzerinde denemeler yürütmeyi planlamaktadır.” denildi.

İlk aşamanın önümüzdeki yılın Mart ayına kadar devam edeceği ve sonrasında bankanın CBDC’nin çeşitli işlevlerinin ayrıntılı bir değerlendirmesini yapacağı kaydedildi.

Özellikle koronavirüs salgını, tüm dünyada dijital para çalışmalarının hızlanmasını beraberinde getirdi. Toplumlar fiziksel temasın olmadığı ödeme yöntemlerine ilgi gösterirken başta Çin olmak üzere dünyanın pek çok ülkesi, dijital para üzerinde önemli bir ilerleme kaydetti. Türkiye de bir dijital para üzerinde çalışıyor ve ilk testlerin bu yılın ikinci yarısında yapılması hedefleniyor.

Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS), bu yılki bir araştırması, merkez bankalarının yüzde 86’sının CBDC’lerin potansiyelini aktif olarak araştırdıklarını, yüzde 60’ının teknolojiyi denediğini ve yüzde 14’ünün ise pilot projeler uyguladığını ortaya koydu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl