MasterCard, devlet destekli dijital para fikrine açık

Bir yöneticisinin açıklamalarına göre Mastercard, gelecekte merkez bankaları tarafından piyasaya sürülen ulusal dijital para birimlerine destek vermeye gönüllü.

Mastercard’ın Asya-Pasifik operasyonlarının eş başkanına göre Mastercard, gelecekte merkez bankaları tarafından piyasaya sürülen ulusal dijital para birimlerini kullanma fikrini kabul ediyor.

Financial Times’a konuşan Ari Sarker, “Eğer hükümetler ulusal dijital para birimi oluşturmak isterlerse buna genel olarak kripto paralara kıyasla daha olumlu bir şekilde bakmaktan çok mutlu oluruz. Bir düzenleyici ve değer tarafından desteklendiği sürece… Anonim olmaz, tüm düzenleyici gereksinimleri karşılarsa bunu keşfetmemiz için daha büyük bir ilgiye sahip olacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Devlet tarafından piyasa sürülecek olası bir dijital para fikri küresel olarak birkaç ülkede tartışıldı fakat henüz tam anlamıyla gerçekleşmedi. Şimdiye kadar bir devlet kripto parasının en önemli örneği, yakın zaman önce yoğun tartışmaların arasında piyasaya sürülen Venezuela’nın Petro‘su.

Sarker ayrıca MasterCard’ın Japonya ile Singapur’da BTC sahiplerinin bir MasterCard’a para çekmesine izin verecek bir Bitcoin pilot programı yürütmekte olduğunu belirtti. Program, KYC ve AML bileşenlerini de içerecek.

Öte yandan MasterCard’ın Blockchain teknolojisi ve kripto paralarla ilgili 30’dan fazla patent başvurusunun olduğu biliniyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl