Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dijital parada vites yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dijital para çalışmalarına hız verdi. Banka, dijital para konusunda arge ekibinde çalışacak 10 uzman yardımcısı arıyor.

tcmb

Geçen yıldan bu yana dijital para konusuna önemle eğildiği bilinen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bu konudaki çalışmalarını hızlandırmış görünüyor.

Bugün yeni bir işe alım ilanı açan banka, dijital para arge ekibinde çalışmak üzere 10 uzman yardımcısı arıyor. İş ilanında bankanın stratejik hedefleri doğrultusunda Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğünde dijital paraya ilişkin ArGe projelerine devam edildiği, bu projelerin hayata geçirilmesi için hazırlıklar yapıldığı kaydedildi.

Başvuruların 09 Eylül ile 28 Eylül 2020 tarihleri arasında elektronik yolla beklendiği bildirildi.

Başvuru koşulları ise şöyle:

  • 01.01.1986 ve daha sonra doğmuş olmak.
  • Son başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde yapılan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işe alım sınavlarının komisyon mülakatı aşamasında elenmemiş olmak.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına alınacak kişilerde aranan genel şartları sağlamak.
  • En az dört yıllık eğitim veren Türkiye veya yurt dışındaki denkliği Yükseköğretim Kurulunca tanınmış yükseköğretim kurumlarının bilgisayar mühendisliği, elektrik mühendisliği, elektrikelektronik mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği, kontrol ve otomasyon mühendisliği, yazılım mühendisliği, bilişim sistemleri mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri, endüstri mühendisliği, işletme mühendisliği, matematik, matematik mühendisliği, uygulamalı matematik, finans mühendisliği, finansal matematik, kriptoloji, fizik, veri bilimi, yapay zeka programlarında lisans ya da lisansüstü eğitimini tamamlamış olmak.
  • Son başvuru tarihi itibarıyla son beş yıl içinde yapılan; Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) veya Elektronik Yabancı Dil Sınavından (e-YDS) en az 70 İngilizce puanı veya Test of English as a Foreign Language Internet-Based Test sınavından (TOEFL-iBT) en az 84 puan almış olmak.

TCMB, Mayıs ayında Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) çoğunluk hissesini alarak hakim ortak olmuştu. Bilindiği üzere BKM, Blockchain alanında da çalışmalar yapıyor. TCMB Başkan Yardımcısı Emrah Şener tarafından yapılan açıklamada, ödemeler alanında banka tarafından belirlenen geliştirme konularında BKM’ye ilave rol ve sorumluluklar verileceği ifade edilmişti.

Aynı ay Ava Labs kurucusu Emin Gün Sirer de TCMB ile resmi olmasa da Blockchain konusunda ön görüşmeler yaptıklarını açıklamıştı.

Dijital para, Kalkınma Planı’nda yer alıyor

2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı‘nda ise bir merkez bankası dijital parası çıkarma hedefi yer alıyor. Dijital para konusundaki testlerin 2021’de tamamlanması bekleniyor.

Öte yandan 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi‘ne ulusal bir blokzincir altyapısı geliştirilmesi planı da dahil edilmişti.

Dünya çapında Türkiye’nin yanı sıra pek çok ülke dijital para çalışmalarına ağırlık veriyor. Avrupa Birliği, dijital avro testlerini yoğun bir şekilde sürdürürken Çin ise neredeyse uygulama aşamasına geçti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl