Dijital ruble için ilk adım atıldı: Duma Meclisi onayladı

Dünyada CBDC'ler konusunda ciddi çalışma yapan ülkelerden biri olan Rusya'da dijital ruble yasa tasarısı alt meclis Duma'dan geçti. Duma'nın ardından sırada üst meclis olan Federasyon Konseyi bulunuyor. Tasarı burada da onaylanırsa, son durak imza için Putin'in masası olacak.

Rusya dijital paralar konusunda önemli adımlar atmaya devam ediyor. Ukrayna savaşıyla birlikte kripto paralara olan bakış açısını 180 derece değiştiren ülkede şimdi de dijital ruble için hazırlanan yasa tasarısı alt meclis Duma’dan geçti.

Haziran ayında değişiklik yapılarak Duma’ya gönderilen tasarı hem CBDC ekosistemi için bir kılavuz niteliğinde hem de “kullanıcı” ve “platform” gibi terimlerin net şekilde açıklamasını ve görevlendirmesini yapıyor.

Yasa tasarısında ayrıca dijital rubleden sorumlu olan kurum olarak da Rusya Merkez Bankası gösteriliyor. Kurum, CBDC ile ilgili yaptığı açıklamada burada asıl amacın bir ödeme ve transfer sistemi yaratmak olduğunu belirtti. Duyuruda ayrıca, CBDC ile transfer yapan bireysel kullanıcılar için işlem ücreti olmayacağı ancak kurumsal firmaların yüzde 0.3’lük oranda bir ödeme yapmak zorunda olacağı ifade edildi.

Finans firması McKinsey’nin Rusya ayağı da, konuyla ilgili yaptığı araştırmada CBDC’ye geçişin bankalara olan faturasının 5 yıl içinde 3.5 milyar dolar, bireysel kişilere olan yararının ise yıllık 1.1 milyar dolar olacağını öngördü.

2023 ve 2024 yıllarında denemelerine başlanması hedeflenen dijital rublenin, en erken 2027 yılı itibarıyla da tüm Rusya’ya yayılması bekleniyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl