Çöküşler dijital varlık yatırım araçlarını da vurdu: 2022’de yüzde 55 düşüş!

FTX ve Terra LUNA gibi çöküşler kripto paraların yanında kripto/dijital varlık yatırım araçlarını da vurdu. Yapılan araştırma, Ocak ayından beri yönetim altındaki varlık oranında %55'lik düşüş olduğunu gösteriyor.

2022 kripto paralar ve yatırımcılarının üzerinden adeta silindir gibi geçerken, daha fazla düşüş geleceği korkusu bu alandaki yatırımları da ciddi şekilde azaltıyor. Araştırma firması CryptoCompare’in yaptığı çalışmaya göre, yılın başında zirve yapan şirketlerin yönetimi altındaki dijital varlıkların toplam değeri, o zamandan bu yana %55 oranında azaldı.

“Haziran’dan bu yana en yüksek çıkış seviyesi”

CryptoCompare’den konuyla ilgili yazılan değerlendirme notunda, dijital varlık yatırım ürünlerinden yapılan çıkışların Haziran’dan bu yana Aralık ayında zirve yaptığı belirtildi:

“FTX’in çöküşünden sonra oluşan piyasa paniği, aynı durumun Binance’in de başına geleceği korkusuyla birleşince, haftalık çıkışlardaki ortalama Aralık ayında 9.5 milyon dolar ile, Haziran ayından sonraki en yüksek seviyeye ulaştı”

Bilindiği gibi 2022’nin Haziran ayı da kripto paralar için kritik bir aydı ve çok ciddi düşüşler yaşanmıştı. Mayıs ayı başındaki Terra LUNA çöküşünün gerçek etkileri ve domino taşı gibi diğer şirketlere olan yansımaları bu ay Bitcoin’i 17 bin dolara kadar indirmişti. Aralık ayına kadar ise Bitcoin bu seviyeye hiç gelmemişti.

En fazla Bitcoin, ikinci Ethereum

CryptoCompare’in verdiği bir başka bilgi ise dijital varlık yatırımlarında en çok tercih edilen kripto ürünlerinin Bitcoin ve Ethereum olmasıydı. Yatırım ürünlerinin %69.7’sini Bitcoin, %25’ini ise Ethereum oluşturdu. Yani geri kalan tüm kripto yatırım ürünleri sadece %5’lik paya sahip oldular.

En çok tercih edilen yatırım ürünü ETF’ler…

Firmanın raporunda ayrıca yatırımcıların en çok tercih ettiği ürünün ise ETF’ler olduğu belirtildi. ETF’ler yani borsa yatırım fonları altında yer alan varlık değeri toplam değerin %5.96’sını oluşturdu. ABD’de Ekim ayında kabul edilen Bitcoin vadeli ETF’lerinin o günden bu yana yaşadığı değer düşüşü ise %64 oldu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl