Dijital varlık yatırım ürünlerinde üst üste 5. hafta çıkış

Dijital varlıklara odaklanan yatırım fonları art arda beşinci haftada da çıkış yaşadı ve 21 Mayıs'ta sona eren yedi günlük süre zarfında toplam 32 milyon dolar çekildi. Bitcoin fonları, toplam 33 milyon dolarlık çıkış kaydederek bir kez daha dikkatleri üzerine çekti.

Dijital varlık fonları, artan düzenleyici baskının ortasında bir haftalık geri çekilme daha gördü.

Dijital varlık yatırım ürünleri, 22’sinde yayınlanan en son CoinShares haftalık raporuna göre bu hafta da çıkış yaşadı. Toplam çıkışlar 32 milyon dolara ulaşarak, üst üste beşinci olumsuz duyarlılık haftasına işaret etti ve kümülatif çıkışları 232 milyon dolara çıkardı. Bu, yönetim altındaki toplam varlıkların yaklaşık yüzde 0.7’sini temsil ediyor.

Yalnızca geçen hafta Bitcoin fonlarından çekilen 33 milyon doların da gösterdiği gibi, bu çıkışın çoğunu bir numaralı kripto para oluşturdu.

Kaynak: CoinShares

Haftalık hacim 900 milyon dolar ile bu yılın ortalamasının yüzde 40 altında kaldı. Güvenilir borsalardaki daha geniş piyasa hacimleri 2020 sonlarından bu yana en düşük seviyesine ulaşarak haftalık 20 milyar dolar oldu.

Tüm çıkışların en büyüğü Almanya’da

Almanya, tüm çıkışların yüzde 73’ünü (24 milyon dolar) oluşturarak en büyük çıkışları gördü. Bu ülkeyi sırasıyla 5 milyon dolar ve 3.3 milyon dolarlık çıkışla ABD ve İsviçre izledi. Bu arada, Brezilya (1.3 milyon dolar) ve Kanada’da (2.2 milyon dolar) küçük çaplı girişler görüldü.

‘Short’ Bitcoin ürünlerinde hafif çıkışlar yaşandı

Benzer şekilde, ‘Short’ (kısa) Bitcoin ürünlerinde de 1.3 milyon dolar tutarında hafif çıkışlar yaşandı. CoinShares’e göre, bu yatırım ürünlerinin toplu çıkışları son beş hafta içinde 235 milyon dolara ulaştı. Hem uzun hem de kısa yatırım ürünlerine yönelik senkronize olumsuz duyarlılığın arkasındaki neden belirsizliğini koruyor.

Blok zinciri hisse senedi ETF alanında, üst üste ikinci hafta toplam 2 milyon dolar tutarında küçük çıkışlar yaşandı.

Bu olumsuz eğilimin ortasında XRP, pozitif girişler kaydederek esneklik gösterdi. XRP yalnızca geçtiğimiz hafta, 200 bin doların üzerinde girişe tanık oldu ve yılın başından bu yana 3 milyon dolarlık kümülatif girişe katkıda bulundu.

Ethereum’da 1 milyon dolarlık çıkış yaşanırken altcoin’lere girişler oldu

Ethereum yatırım ürünlerinde de 1 milyon dolarlık mütevazı bir çıkış görüldü. Özellikle Avalanche ve Litecoin, sırasıyla 700 bin dolar ve 300 bin dolar ile girişleri gören en önemli altcoin’ler oldu

Bu gelişmeler, dijital varlık piyasasında süregelen dalgalanma ve belirsizliği yansıtıyor. Yatırımcılar çeşitli kripto para birimlerine karşı temkinli ve karışık bir tutum sergilemeye devam ederken, Bitcoin önemli çıkışlar yaşarken bazı altcoin’ler girişlere tanık oluyor.

Hatırlatmak gerekirse dijital varlık fonları ocak ayının son haftasında altı aydan uzun bir sürenin en büyük girişi olan 117 milyon dolarlık rekor bir giriş görmüştü. Bu rekor girişler, Bitcoin ve daha geniş kripto piyasasının bu yılın başlarında yükselişe geçmesiyle gerçekleşmişti.

Çıkışlar ABD’de yaşananların kripto para piyasasına etkisi

Bu arada girişlerin yatırımcıların gelecekteki potansiyel getiriler konusunda iyimser olduğunu gösterebileceği söylendi. Öte yandan, çıkışların yatırımcıların piyasaya karşı temkinli olmaya başladığını da gösterdiği belirtildi. Bu nedenle, son beş hafta içinde dijital varlık fonlarından çekilen 232 milyon dolar, kurumsal yatırımcıların sektöre karşı dikkatli olmaya başladığını gösteriyor.

Bunun ardındaki olası nedenlerden biri olarak, kurumsal yatırımcıları uzaklaştırmaya devam eden ABD kripto piyasasındaki mevcut düzenleyici baskılar da gösteriliyor. ABD’nin borç durumu önümüzdeki haftalarda ortaya çıkmaya devam ettikçe artan düzenleyici inceleme potansiyeli beliriyor.

Başkan Joe Biden ve Kongre’deki Cumhuriyetçiler 31,4 trilyon dolarlık borçlanma limitinin yükseltilmesi konusunda anlaşmazlıklarını sürdürürken, ABD potansiyel bir borç temerrüdüyle karşı karşıya. Cumhuriyetçi liderler, daha yüksek bir tavanı onaylamadan önce gelecekteki harcama kesintileri için taahhütte bulunulmasını talep ettiler.

Artan belirsizlik, en yaygın kullanılan ikinci sabit coin ihraççısı Circle’ı, ABD borcunun makul bir temerrüde düşmesine ilişkin artan endişelere yanıt olarak hazine varlıklarını dengelemeye sevk etti. Kuruluş, daha kısa vadeli ABD Hazine tahvilleri için bir tercih sergileyen bir rezerv karışımı seçti.

Bu arada, ABD Başkanı Joe Biden, kripto para alım satımı yapan bireylere avantaj sağlayacak bir borç tavanı anlaşmasını onaylama konusundaki isteksizliğini belirten uyarıcı bir açıklama yaptı. Japonya’daki G7 görüşmelerinin son gününde, servetleri üzerinden vergi kaçıran ve kripto para alımı yapan bireyleri koruyacak ve aynı zamanda yaklaşık bir milyon vatandaş için gıda yardımını tehlikeye atacak bir anlaşmayı onaylama konusundaki isteksizliklerini dile getirdi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl