Bitpanda’ya 263 milyon dolarlık yeni yatırım

Türkiye'de de hizmet veren Viyana merkezli dijital yatırım platformu Bitpanda 263 milyon dolarlık yatırım aldı ve şirketin değeri 4.1 milyar dolara ulaştı. Amerikalı ünlü yatırımcı ve PayPal'ın kurucularından olan Peter Thiel'in girişim sermayesi şirketi Valar Ventures fonlama turunda en çok yatırım yapan firma oldu.

Avusturyalı kripto para borsası ve yatırım platformu Bitpanda hızlı büyümesine devam ediyor. Şirket son 12 ayda üçüncü yatırım turunu bitirdi ve son olarak da tam 263 milyon dolarlık yatırım almayı başardı.

4.1 milyar dolarlık değere ulaşan “unicorn” şirketin bu fonlama turuna ise ünlü yatırımcı ve hedge fon yöneticisi Peter Thiel’in girişim sermayesi şirketi Valar Ventures liderlik ederken, yatırım turunda son dönemdeki kripto para şirketlerine yaptığı yatırımlar ile sesini duyuran hedge fon devi Alan Howard da yer aldı. Geçtiğimiz günlerde Hint borsası CoinDCX’e ve Solana tabanlı sabit coin takas platformu Saber’e yatırım yapan Jump Capital da yine fonlama turunda bulunan şirketlerdendi.

Bir senede yüz milyonlarca dolarlık yatırım

Fonlama turunun, Bitpanda’nın 170 milyon dolarlık yatırım aldığı B Serisi fonlama turundan 5 ay kadar kısa bir süre sonra gelmesi de dikkat çekti. 5 ay önceki yatırımın ardından, Mayıs ayında da yine Jump Capital ve Wintermute Trading şirketleri 12 milyon dolarlık ekstra bir yatırımda daha bulunmuşlardı. Bi,tpanda Eylül 2020’de de 52 milyon dolarlık bir A Serisi yatırım turunu tamamlamıştı.

Avusturyalı şirketin kurucu ortaklarından ve CEO’su olan Eric Demuth yatırımla ilgili yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullandı:

“Sürekli olarak çalışan ve tüm zorlukları aşan ekibimizin yetenekli üyeleri olmasaydı biz bugün bu noktada olamazdık. Bizim odak noktamız, birinci sınıf yetenekleri bir araya getirerek ekibimizi güçlendirmeye devam etmektir.”

Demuth daha önce yaptığı açıklamada Bitpanda’nın yeterince kâr eden bir şirket olduğunu ve dış yatırıma ihtiyacı olmadığını, ancak tüm bu fonlamalardaki motivasyonun ise platformun büyümesini sürdürmek ve markayı güçlendirmek olduğunu belirtmişti.

Değerli metaller ve token’laştırılmış hisseler de var

2014’te kurulan Bitpanda, kripto para alım satım hizmeti vermesinin dışında, dijital altın ve gümüşün de dahil olduğu değerli metaller ile son dönemin ilgi çeken ürünleri olan token’laştırılmış hisse senetlerinin de satışını sağlıyor. Değerli metal ve token’laştırılmış hisselerin, Türkiye’deki regülasyonlar sebebiyle şu an için ülkemizde alım satımına izin verilmiyor. Platformun 3 milyondan fazla müşterisi bulunuyor.

Dolar milyarderi Alan Howard kripto yatırımlarına devam ediyor

Öte yandan Jump Capital gibi kripto para odaklı şirketlere yatırım yapmaya devam eden önemli bir isim daha bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde FTX borsası ve Alman kripto varlık yönetim firması Iconic Holding’e yatırım yaptığı ortaya çıkan, bunların öncesinde de Bullish Global’e yatırım yapan dolar milyarderi serbest fon yöneticisi Alan Howard, Bitpanda yatırımıyla da dikkat çekti.

Bitpanda borsasının BEST adında bir de kendi token’ı bulunuyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl