Dijital yuan (e-CNY) uygulaması iOS ve Android’e geldi

Çin'in 2 senedir sürdürdüğü ve Pekin'de yapılacak olan Kış Olimpiyatları'na yetiştirmek için büyük çaba harcadığı dijital yuan'da önemli bir adım daha atıldı. Kısa adı e-CNY olarak da bilinen dijital paranın cüzdan uygulaması iOS ve Android mağazalarına geldi.

Merkez bankası dijital paraları yani CBDC’ler konusunda en önde giden ülke olan Çin’den bu konuda dev bir adım geldi. e-CNY cüzdanları iOS ve Android işletim sistemlerinin uygulama mağazalarında indirim için hazır hale geldi. Bilindiği üzere Çin, dijital yuan uygulamasını Pekin’de bu sene yapılacak olan Kış Olimpiyatları’na yetiştirmeyi plânlıyordu.

Cüzdan uygulaması bundan önce sadece özel linklerden indirilebiliyor ve deneme sürecinde kullanılabiliyordu. Uygulama şimdi de, sadece izin verilen şehirlerden indirilebiliyor. Bu şehirlerin hepsi de dijital yuan denemelerinin yapıldığı yerler… Kış Olimpiyatları’nın yapılacağı Pekin’den de uygulama indirilebilecek.

Çin medyasından ise konuyla ilgili çelişkili haberler gelirken, bu uygulamanın, servis sağlayıcılarının bazılarına açıldığı ve yine deneme sürümü olduğu konusunda da iddialar var.

Çin yuan’ının olimpiyatlarda ABD’li sporcular tarafından da kullanılma ihtimali, ABD’li bazı politikacıların tepkisine yol açmış ve bazı senatörler Amerikalı sporcuların kesinlikle böyle bir uygulamaya dahil olmamasını talep etmişlerdi.

Çin dışında Fransa, İsveç, Rusya, Hindistan, Türkiye gibi ülkeler ve Avrupa Birliği de CBDC çalışmalarına devam ediyor. Son dönemde sabit coin’lerin ciddi şekilde tartışıldığı ABD’de ise hala bu konuda (CBDC’ler) net bir karar alınmış değil.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl