Do Kwon milyon dolarlık kriptoyu nasıl hareket ettirdi: “Artık dondurmak imkansız”

Terra LUNA'nın hapisteki kurucusu Do Kwon'un hafta başı 200 milyon dolara yakın kripto parayı hareket ettirmesi tüm dünyada ses getirirken, cüzdanları yakından takip eden Güney Koreli üniversite hocası birçok fonun dondurulmasının artık imkansız olduğunu söyledi.

Pazartesi günü 160 milyon dolardan fazla değerde 5292 BTC’yi Luna Vakfı cüzdanlarından anonim başka cüzdanlara taşıyan Do Kwon’un ayrıca bazı sabit coin transferleri de yaptığı belirtilmişti.

Daha sonra ise aynı gün 18 milyon dolarlık USDC transferleri de ortaya çıkmıştı.

“Artık dondurmak imkansız”

Seul Üniversitesi’nde Blok Zinciri Veri Laboratuvarı başkanı olan Cho Jae-woo, ülke medyasından Forkast‘a konuştu ve Terra LUNA çöküşünden bu yana Kwon’un Ether cüzdanını takip ettiğini belirtti:

“Kwon’un Ethereum cüzdanını geçen seneden bu yana takip ediyordum. Orada 18.7 milyon USDC vardı. Fonlar bir anda aktif oldu ve birden başka cüzdana geçti. Bu token’lar merkeziyetsiz finans protokollerine likidite sağlamak ve buradan da staking geliri elde etmek için gönderildi. Bundan sonra USDC’leri dondurmak imkansız. Artık çok geç… USDC’yi çıkaran şirket olan Circle’ın böyle bir gücü var ancak iş ETH, WBTC gibi coin’lere gelince bu olmaz. Böyle bir işlevsellikleri yok”

“Dışarıdan yardım alıyor”

Hem 160 milyon dolarlık BTC’lerin hem de diğer coin’lerin Do Kwon’un hapiste olduğu bir dönemde transfer edilmesinin, dışarıdan bir yardım olduğunun göstergesi olduğunu belirten Cho Jae-woo şunları söyledi:

“Kwon’un hapishane dışından bir yardım aldığı görülüyor. Kefaletle serbest kaldığı dönemde anahtar kelimelerini bir başkasına ulaştırmış olabilir. Ya da daha önceden bunları vermiş olabilir”

Konuyla ilgili olayın yaşandığı 3 Temmuz’da da tweet de atan Cho şu detayları vermişti:

“Do Kwon 18 milyon USDC’yi yeni adrese transfer etti. Bunlar 4 milyon aEthUSDC, 12 WBTC, 454 ETH, 500stETH ve 1.5 milyon DAI’ye çevrildi. Kwon ayrıca 5.4 milyon USDC ile 1 milyon DAI’yi de bir başka adrese gönderdi. Bunlar da CRV havuzlarında likidite yaratması için kullanıldı. Artık USDC’leri dondurmak için çok geç…”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl