Do Kwon tutuklandıktan sonra 29 milyon dolarlık kripto transfer etti

Hem ABD hem de Güney Kore tarafından iadesi talep edilen Terra LUNA kurucusu Do Kwon'un mart ayındaki tutukluluğundan bu yana 29 milyon dolarlık kripto para transferi yaptığı iddia edildi. Güney Koreli savcıların da, transfer edilen kripto paraları takip etmeye çalıştığı ifade ediliyor.

Geçtiğimiz sene mayıs ayında çöken Terra LUNA projesinin kurucusu olan ve 2023’ün mart ayında Karadağ’da tutuklanan Do Kwon’un, yakalanmasından sonra 29 milyon dolarlık kripto transferi yaptığı belirtiliyor. Kwon’un, Terra LUNA projesine ait bir cüzdandan çekimler yaptığı iddia edilirken, Güney Koreli savcılar da bu paraların peşine düştüler.

“Ya o ya talimat verdiği bir kişi…”

Seul Güney Bölge Savcılığı’nda Finansal Suçlar Soruşturma Bürosu Amiri olan Dan Sunghan, Kwon’un kripto paraları “muhtemelen” kendisinin transfer ettiğini, öyle olmasa bile, transfer eden kişiye bu talebin büyük ihtimalle Kwon’dan geldiğini söyledi. Bloomberg’e konuşan Sunghan, kripto paraların Luna Vakfı’na ait olan bir cüzdandan çıktığını ve savcıların da bu token’ları takip etmeye çalıştıklarını ifade etti.

“Başka bankada nakde çevirdiler”

Kwon ve onunla birlikte hareket edenlerin İsviçre bankası Sygnum’da yaklaşık 13 milyon dolar tuttuklarını tahmin ettiklerini belirten Dan Sunghan, “29 milyon dolarlık kripto paranın ya Kwon ya da onun talimatıyla hareket eden biri tarafından transfer edildiğini düşünüyoruz. Bu paralar Sygnum’a taşınmadı. Muhtemelen bir başka bankada nakde çevrildiler” dedi.

Kwon’un daha önce reddedilen kefaletle serbest kalma başvurusu geçtiğimiz hafta Karadağ Üst Mahkemesi tarafından kabul edilmişti. Ev hapsinde tutulması beklenen Kwon’u ayrıca Karadağ polisi de 24 saat gözetleyecek.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl