LUNA kurucusu Do Kwon kaçarken “VIP hizmet” almış

Terra LUNA’nın kurucusu olan ve geçtiğimiz hafta Karadağ’da tutuklanan Do Kwon’un kaçışı esnasında VIP hizmet aldığı ortaya çıktı.

Karadağ İçişleri Bakanı Filip Adzic, salı günü başkent Podgorica’daki ofisinde verdiği bir röportajda “Do Kwon ve arkadaşı özellikle şaşkın davrandılar. Yetkililerimize dünyanın başka yerlerinde VIP muameleye alışkın olduklarını söylediler” dedi.

Önce komşu bir ülkede kalmışlar

Bakan, Do Kwon ve şirketin mali işler müdürü Han Chang-joon’un Karadağ’ın herhangi bir bölgesinin girişinde kayıt yaptırmadıkları için ülkeye yasa dışı yollardan girdiklerini söyledi. Bakan, ikilinin ayrıca daha önce komşu bir ülkede bir süre kaldıklarını söyledi. Geçen ay Güney Koreli yetkililer, Sırbistan’da Kwon’u arıyorlardı. İkili perşembe günü sahte seyahat belgeleri kullanarak Dubai’ye uçmaya çalışırken tutuklandı.

Güney Koreli yetkililerin sermaye piyasaları kanununu ihlal ettiği iddiasıyla hakkında tutuklama emri çıkardığı eylül ayından bu yana Kwon’un nerede olduğu sürekli spekülasyon konusu olmuştu. Geçen haftaki tutuklamadan önce Adzic, bakanlığının iki kişinin ülkede olabileceğine dair bilgiye sahip olduğunu söyledi.

Karadağlı Bakan, “Daha sonra yaptığımız incelemede birçok pasaport, sahte bir Belçika pasaportu ve başka bir isimde bir Güney Kore pasaportu bulduk” dedi.

Bilgisayarlarda ‘çok ilginç’ bilgiler keşfedildi

Aktarılana göre yetkililer, üç dizüstü bilgisayar ve beş cep telefonu da ele geçirdi. Adzic bunların içinde ne olduğu hakkında bir şey söylemedi ama “Çok ilginç bilgiler bulduk” dedi.

Yerel bir cezaevi yetkilisi salı günü erken saatlerde verdiği ayrı bir mülakatta Do Kwon’un Karadağ’da standart tıbbi karantinada tutulduğunu söyledi.

Tam kimlik tespiti için gözaltında tutuluyorlar

Karadağ cezaevleri genel müdürü Rade Vojvodic, Kwon’un koronavirüse yakalanıp yakalanmadığını görmek için 3 Nisan’a kadar orada kalacağını söyledi. Bu süre zarfında onu sadece avukatı ya da doktoru görebilecek.

İkili şu anda soruşturma sürerken 30 güne kadar gözaltında tutuluyor. Voyvodic, farklı isimler altında birkaç pasaportla yakalandıkları için “kimliklerinin resmi olarak değerlendirilmesi adına” tutulduklarını söyledi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl