Do Kwon konuştu: Pasaportlarımın sahte olduğunu bilmiyordum

Terra LUNA sisteminin kurucusu olan Do Kwon, geçtiğimiz günlerde Karadağ'da çıktığı duruşmada, pasaportlarının sahte olduğundan haberi olmadığını belirtti. Kwon ayrıca Karadağ'ın eski maliye bakanıyla da, iddia edildiği gibi bir finans ilişkisinin de bulunmadığını söyledi.

Güncelleme: Do Kwon’a, sahte pasaport ile seyahat etmekten 4 ay hapis cezası verildi. 

Geçtiğimiz sene mayıs ayında çöken Terra LUNA kripto sisteminin kurucusu olan Do Kwon, Karadağ mahkemesinde çıktığı bir duruşmada kendisiyle ilgili ortaya atılan “sahte pasaport” iddialarını reddetti.

“Arkadaşım önermişti”

Podgorica Havalimanı’nda yakalandığında kendisiyle beraber hem Belçika hem de Kosta Rika pasaportu bulunan Do Kwon, bu pasaportları uzun süre kullandığı için sahte olduklarından haberi olmadığını belirtti:

“Kosta Rika pasaportum Singapur’daki bir acente tarafından verilmişti. Belgeler eksiksiz tamamlanmıştı. Bu şirketi bana arkadaşım önermişti. Belçika pasaportumu da başka bir acente vasıtasıyla almıştım. Kosta Rika pasaportumla uzun yıllar seyahat ettim. Bunu yapabildiğim için sahte olduğu konusunda bir şüphem oluşmadı. Acentenin adını hatırlamıyorum. Çince bir isimdi”

“Onunla bir alakam yok”

Karadağ medyasının bir süredir haberleştirdiği ve ülkenin eski maliye bakanı olan Milojko Spajic ile bir mali ilişkisi olduğu iddialarını da yalanlayan Kwon, “Ortaya atılan iddiaların hiçbiri doğru değil” dedi.

Karadağ medyasındaki haberlerde Kwon’un eski maliye bakanı olan Milojko Spajic ve onun şu anki Şimdi Avrupa Partisi’ne bağışlarda bulunduğu yazılmıştı.

Hakimin pasaportlardaki sahtecilikle ilgili bugün ya da yarın karar vermesi bekleniyor.

6 ay daha hapiste kalacaklar

Kwon ve onun Terraform Labs şirketindeki çalışanlarından Han Chong-joon, kişi başı 430 bin euroluk kefalet bedeliyle ev hapsine çıkmak üzereyken, bir üst mahkemeden itiraz gelmişti.

İkili yaklaşık 6 ay boyunca, Güney Kore devletinin iade talebinin sonuçlandırılması sürecinde hapishanede kalmaya devam edecek.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl