Dogecoin destekçisi Elon Musk’a 258 milyar dolarlık Dogecoin davası

Dogecoin'e verdiği destekle bilinen Elon Musk, Dogecoin ile ilgili açıklama ve eylemlerinden dolayı dava edildi. Davacı taraf, Musk'ın Dogecoin fiyatını şişirdiğini ve piyasa koşullarının değişmesiyle yatırımcıların milyarlarca dolar zarar ettiğini öne sürüyor.

elon musk

Tesla CEO’su Elon Musk’a Dogecoin konusunda yaptıklarından dolayı yeni bir toplu dava açıldı. ABD vatandaşı olan Keith Johnson tarafından açılan davada, Musk’ın Dogecoin’le ilgili sosyal medya üzerinden paylaştığı gönderi ve eylemlerinin bir Ponzi şeması durumu teşkil ettiği iddia ediliyor.

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde açılan dava, Musk’ın yanı sıra Tesla ve SpaceX şirketlerini de içeriyor. Dava dilekçesinde, Musk’ın Dogecoin hayranı olduğuna dair mesajlarının doğrudan fiyat artışı getirdiği ve piyasa koşullarının değişmesiyle yatırımcıların milyarlarca dolar para kaybettiği öne sürüldü.

Johnson, 2019 yılından bu yana Dogecoin’in yol açtığı zararın telafi edilmesi için toplamda 258 milyar dolar tazminat istiyor. Forbes’un verilerine göre Musk’ın serveti 200 milyar dolar. Ek olarak Musk, Tesla ve SpaceX’in Dogecoin’in reklamını yapmasını sonlandırması talep ediliyor.

Dava dosyasında, “Dogecoin, bir para birimi, hisse senedi veya menkul kıymet değildir. Altın, diğer değerli metaller veya herhangi bir şeyle desteklenmez. Onu yiyemez, büyütemez veya giyemezsiniz. Faiz ya da temettü ödemesi yapılmaz. Diğer kripto paralara göre herhangi bir benzersiz faydası yok. Bir devlet ya da özel bir kuruluşun güvencesinde değil. Bu yalnızca ‘daha büyük aptalların’ coin’i daha yüksek bir fiyattan satmak için satın aldığı bir sahtekarlık.” ifadeleri yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Binance CEO’su Zhao: Bu düşüşler çok normal

Dogecoin, TSİ 23.45 itibari ile 0.056 dolardan işlem görüyor. Kripto para, Musk’ın Mayıs 2021’de Saturday Night Live’a çıkmadan hemen önceki saatlerde 0.74 doları görerek rekor kırmıştı. Bugünkü fiyat, o seviyeden yüzde 92 aşağıda.

Tesla, bu yılın başlarında Dogecoin’i online mağazasında ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başlamıştı. Musk, geçtiğimiz haftalarda da SpaceX’in Dogecoin ile ürün satışı yapacağını duyurmuştu.

Son olarak Musk, Twitter çalışanlarıyla bugün yaptığı toplantıda, Twitter’ın kripto ödemeleri ile entegre edilmesini istediğini söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl