Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Elon Musk’ın Dogecoin şovunu fırsat bilen dolandırıcılar 100 bin dolarlık kripto para çaldılar

Dolandırıcılar Elon Musk’ın cumartesi akşamı SNL televizyon şovuna katılmasını sosyal medyada yine fırsata çevirdiler. Sahte hesaplar vasıtasıyla 100 bin dolarlık kripto para dolandırıcıların eline geçti.

Sosyal medyanın kripto paralar üzerindeki etkisi, 2017 yılında John McAffee, 2020/21 boğa sezonunda ise Elon Musk tarafından defalarca görüldü. Ancak bu etkiyi fark edenler arasında dolandırıcılar da bulunuyor. Özellikle Twitter’da sahte hesap oluşturarak kullanıcılardan kripto para alma ve onları dolandırma olayları sürekli olarak haber konusu oluyor.

Cumartesi akşamı Saturday Night Live televizyon programına katılarak milyonların önüne çıkan ve özellikle Dogecoin’le ilgili sözleri çok konuşulan Elon Musk’ın bu program ve kripto paralara olan etkisi dolandırıcılar tarafından da pas geçilmedi.

“Kripto para gönder, 10 katı sende!”

Twitter’da uzun zamandır kullanılmayan ancak aynı zamanda mavi tik’li onay sahibi olan 20 hesap dolandırıcılar tarafından ele geçirildi. Görseller ve detaylar hemen değiştirildi ve hesaplar sanki SNL’in gerçek hesabı gibi tweet’ler atmaya başladı. Tweet’lerde yazılan adreslere gönderilecek küçük miktarlarda kripto paralar ile hesapların SNL tarafından tanımlanacağı ve karşılığında gönderilen miktarın yaklaşık 10 katı aynı kripto paradan gönderileceği taahhüt edildi.

100 bin dolarlık kripto para

Dolandırıcılar bu sayede 100 bin dolarlık kripto para elde etmeyi başardılar. Malware Hunter adlı bu tür hareketleri takip eden Twitter hesabının verdiği bilgiye göre; dolandırıcılar 40 bin dolarlık Bitcoin, 14 bin dolarlık Ethereum ve 42 bin dolarlık da Dogecoin topladılar.

Son aylarda özellikle Elon Musk’ın sahte hesapları açılarak ve onaylı hesap süsü verilerek Twitter’dan birçok dolandırıcı, kripto para yatırımcılarının varlıklarını alıyor. Kullanıcılar hesapların takipçi sayılarına dikkat etmedikleri için dolandırıcılık faaliyetinin farkına varmıyorlar ve bedava kripto para elde etmek için atılan tweet’lerdeki adreslere kripto para yolluyorlar.

Yaz aylarında Musk ve şu an ABD başkanı olan Joe Biden dahil birçok ünlü kişinin onaylı hesabı çalınmış ve benzer bir organizasyon denenmişti.

10 BTC sahte Elon Musk’a gönderilmişti

Almanya’da Şubat ayında yaşanan bir olayda da yıllarca biriktirdiği Bitcoin’leri Musk’a gönderip 2 katını kazanmak isteyen bir kişi dolandırıcılığın kurbanı olmuş ve yüzbinlerce dolar değerdeki BTC’lerini kaptırmıştı. Bu rakam şu ana kadar dolandırıcıların tek seferde elde ettiği en büyük paraydı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl