Dogecoin neden yükseliyor? Elon Musk, Vitalik Buterin…

Twitter ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk ile Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’in yakında Dogecoin güncellemesi için çalışmaya başlayacağına dair söylentiler DOGE fiyatına yansıdı.

Piyasadaki en büyük ‘meme’ coin olan DOGE fiyatındaki artış, kripto podcast yayıncısı ve influencer David Gokhshtein’in 700 bin takipçisine Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin ile Twitter CEO’su Elon Musk’ın Dogecoin güncellemesinde birlikte çalışacaklarını düşündüğünü söylemesinin ardından geldi.

Ethereum kurucu ortağı Eylül 2021’de DOGE’un Proof-of-Stake’e (PoS) geçmeyi düşünmesi gerektiğini ve Ethereum kodunun bu geçiş için kolayca kullanılabileceğini söylemişti. PoS’e geçiş Dogecoin’in yol haritasında da vurgulanıyor. Bu arada Buterin, yalnızca Ethereum’un ortak kurucusu olarak değil, aynı zamanda 2021’de katıldığı Dogecoin Vakfı’nın bir üyesi olarak yasal bir şekilde bu tür önerilerde bulunabiliyor.

Ethereum kurucusunun DOGE merakı

Buterin şubat ayının başlarında, Dogecoin’in PoS’e geçişine yardımcı olduğunu doğrulamıştı. Tüm bunların yanı sıra, birkaç kez Dogecoin Vakfı’na büyük miktarlarda DOGE bağışlamıştı. Bunu en son bu ay yapan Buterin onlara bu meme coin’lerden 20 milyon adet göndermişti. Musk’a gelince, kendisini “Doge Babası” olarak tanımlayan milyarder isim, halihazırda DOGE’u geliştirmek için girişimlerde bulunuyordu. Artık Twitter’ı satın aldığına göre, dev sosyal medya platformunda mikro ödemeler için Dogecoin’i entegre etmesi bekleniyor.

Dogecoin fiyatında son durum

Söylentiler sonrası Dogecoin tavan yaptı. Dogecoin son 24 saatte yüzde 10 değer kazanarak 0.09 dolardan işlem görmeye başladı. Gün içindeki hafif bir geri çekilmeye rağmen, DOGE fiyatı piyasa değerini bir saatten biraz fazla bir sürede bir milyar doların üzerinde artırarak 10.9 milyar dolardan yaklaşık 12 milyar dolara çıkardı.

Dogecoin Haberleri

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl