Dogechain nedir? Dogecoin ile bir bağı var mı?

Dogechain nedir?

Dogechain, Polygon üzerinde yer alan, Dogecoin topluluğu için oluşturulmuş ikinci katman blok zinciridir.

  • Kuruluş yılı: 2022
  • Blok zinciri: Polygon
  • Toplam arzı: 1 trilyon
  • Dolaşımdaki arzı: 30 milyar
  • Piyasa değeri: 46 milyon dolar (24 Ekim 2022)
  • En düşük fiyat: 0.00035
  • En yüksek fiyat: 0.05 dolar
  • Projenin amacı: Dogecoin yatırımcıları için NFT, oyunlar ve DeFi uygulamaları gibi yeni kullanım alanları yaratmak.
  • Kullanım alanı: Meme coin, DeFi.

Dogechain, Dogecoin topluluğunu hedefle de projenin Dogecoin ekibiyle herhangi bir bağı yoktur. Bu durum, piyasaya sürüldüğü Ağustos 2022’de Dogecoin ekibi tarafından açıkça ifade edildi.

Dogechain’in ana amacı, Dogecoin topluluğunu NFT ve oyunların yanı sıra DeFi uygulamalarıyla çekmek. Bilindiği üzere Dogecoin, bu tür uygulamaları şu anda desteklemiyor. Dogechain ile birlikte Dogecoin sahiplerinin coin’lerini daha geniş bir olasılıklar dünyasında kullanmaları hedefleniyor. Ayrıca Dogechain, Dogecoin’in aksine Proof of Stake’i kullanıyor. Bilindiği üzere Dogecoin, madencilikle çalışıyor. Dogechain’de ise madencilik bulunmuyor. Proof of Stake, Dogecoin’e kıyasla Dogechain’de işlemlerin daha hızlı ve ucuz şekilde gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Dogecoin kullanıcıları, coin’lerini Dogechain köprüsü ile Dogechain üzerinde de kullanabilirler. Aynı şekilde, yine köprü vasıtasıyla gerektiğinde Dogecoin ağına geri gönderebilirler. Diğer yandan, staking yaparak DC ödülü almak da mümkün.

Dogechain ekibi, projenin Dogecoin yatırımcıları ile meraklılarını desteklemeyi amaçladığını ve toplulukta bir ilk teşkil ettiğini öne sürüyor. Bu noktada, blok zincirinin Dogecoin kullanıcılarına oyunlar, NFT’ler ve geniş bir uygulama yelpazesi sunmasına vurgu yapıyorlar.

Dogechain’in token arzı

Öte yandan, Dogechain’in toplam arzı 1 trilyon olarak belirlenmiş durumda. Henüz bu arzın çok küçük bir miktarı piyasaya sürüldü ve ekip, token arzını yüzde 80 gibi büyük bir oranda azaltmayı önerdi. Bu öneriye ilişkin oylama halen sürüyor. Şimdiye kadar yüzde 99 lehte oy kullanıldı. Oylama sonucunda önerisinin kabul görmesi halinde, 1 trilyonluk arz, 200 milyara indirilecek. Son günlerde, getirilen bu önerinin fiyata da ciddi bir yansıması oldu. Dogechain, sadece birkaç gün içersinde yüzde 400’e yakın yükseliş yaşadı. Buna rağmen, piyasaya sürüldüğü ilk günlerdeki zirvesinin epey gerisinde. Dogechain, ağustos ayında 0.05 dolara kadar çıkmıştı.

Görünüşe göre Dogechain, aynı zamanda hızlı büyüyen bir topluluğa sahip. Discord üzerinde 19 bine yakın üyesi bulunan Dogechain, fiyat artışının da etkisiyle hem CoinGecko üzerinde hem de Twitter’da trend oldu.

Dogechain nasıl alınır?

Dogechain; KuCoin, Huobi Global, Gate.io, Uniswap gibi bazı büyük kripto para borsalarında listeleniyor ve bu platformlar üzerinden alınabilir. Kripto paranın toplam hacminin yüzde 38’i ise tek başına KuCoin üzerinde gerçekleşiyor. Onu, yüzde 37 ile Gate.io takip ediyor.

Dogechain üzerinde halihazırda birçok uygulama oluşturulmuş durumda. DeFi kategorisinde; AnjiSwap, AquaDoge, Dogswap onlardan bazıları. NFT kategorisinde ise; Dogeby’s, Dogestreets, Oasis bulunuyor. Resmi internet sitesine göre, 50’ye yakın uygulama, NFT ve oyun aktif olarak kullanılabiliyor.

Dogechain, artık eski ivmesini kaybetmiş olan ve Dogecoin, Shiba Inu gibi projelerle güçlenen ‘meme coin’ furyasının son temsilcilerinden. Dogechain’in yakalayacağı başarı, sıkı toplululuk kitlesi ile ölçülecek. Dolayısıyla bu da ‘meme coin’ döneminin eski canlılığına kavuşmasına bağlı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl