Dogecoin NFT’si 110 milyon dolarlık bir değere ulaştı

dogecoin

Dogecoin’i temsil eden Shiba Inu isimli köpeğin “Ayrışmış NFT” çalışması 110 milyon dolar değerini gördü. NFT teknolojisinin yeni trendi olarak bilinen F-NFT yani Ayrışmış NFT’ler, kripto ekosistemi tarafından ilgiyle takip ediliyor. Kısa bir süreliğine bu değere ulaşan NFT’nin tek bir sahibi yok. Peki, bu tam olarak ne anlama geliyor? İşte 110 milyon dolarlık eserin hikayesi…

Fractional NFT

2017 yılında bir yazı üzerinden ortaya atılan “Fractional NFT” kavramının Türkçe karşılığını ayrışmış ya da bölünmüş olarak düşünebilirsiniz. Geleneksel NFT’lerin aksine, eşsiz dijital varlığın tek bir sahibi yok. Böylelikle, çok pahalı dijital sanat eserleri daha demokratik bir yöntem ile sanatseverler ile buluşuyor. Ayrışmış NFT’ler, sanatın, toplumun her kesimine ulaşmasını sağlayabilir.

F-NFT’ler ile ilgili detaylı bilgi edinmek için bağlantıda sizin için bir rehberimiz var.

Feisty Doge

Türkçe karşılığı “Enerjik Doge” olarak karşımıza çıkan eserin ayrıştırılması genç kripto sever CryptoPathic (kısaca Pathic) tarafından gerçekleştirildi. Fakat, eserin aylar öncesinden “mint” edildiği biliniyor.

CryptoPathic takma isimli kullanıcı, Feisty Doge eserinin NFT’sini Fractional platformuna yüklüyor ve ayrıştırıyor. Böylelikle, Dogecoin topluluğunun esere olan ilgisi artıyor. NFT eserin, ERC-20 token’a dönüştürülmesi sonucunda NFD isimli token parabolik hareket gerçekleştiriyor.

Sanat eserinin token haline gelmesi, Uniswap ve Sushiswap gibi merkeziyetsiz borsalar üzerinden satın alınabilmesine imkan tanıyor. NFD token’ın fiyatı ardından bir düzeltmeye gidiyor ve düzeltmeye gittiği haliyle bile 60 milyon değerinde olduğunu görüyoruz.

Kısaca özetlemek gerekirse; blok zincirinin dallara ayrıştığı (DeFi, NFT gibi) bir dönemden, dalların çiçek açtığı bir döneme geçiyoruz. Yani, NFT teknolojisinin de çeşitlendiği ve yeni kavramların ortaya çıktığı bir dönem. Ayrışmış NFT’lerin bu çiçeklerden bir tanesi olduğunu ifade edebiliriz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl