Dogecoin Vakfı’ndan yatırımcılara “Dogecoin 2.0” uyarısı

Yıllar sonra Elon Musk ve Vitalik Buterin desteğiyle yeniden aktif hale gelen Dogecoin Vakfı'ndan, yatırımcılara "Dogecoin 2.0" uyarısı geldi. Vakıf, bu projenin Dogecoin ile hiçbir ilgisi bulunmadığını belirtti.

Kripto para evreninin 2021 yılına damga vuran coin’lerinden olan Dogecoin, bambaşka bir yapıya büründürülmeye çalışırken buradaki önemli faktörlerden biri de Dogecoin Vakfı olacak. 2014’ten beri hiçbir çalışması bulunmayan vakfın, yönetim kuruluna Elon Musk’ın aile ofisi başkanı ve Ethereum kurucularından Vitalik Buterin dahil olmuştu. Böylece vakıf çok daha aktif bir politika izlemeye başlayacak.

Dogecoin Vakfı’ndan yapılan açıklamada ise kendilerinin “Dogecoin 2.0” projesiyle hiçbir ilgilerinin bulunmadığı belirtildi. Yatırımcıların bu projenin, bir türlü vakfa ya da Dogecoin’in kendisine bağlı olabileceğini düşünme ihtimallerinden endişe duyulduğu belirtilirken, ayrıca vakfın hukuk ekibinin de, “Dogecoin 2.0” geliştiricilerine ismin değiştirilmesi yönünde talepte bulunacakları aktarıldı.

“Umarız itibarı zedelemeyen bir isim bulunur”

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Dogecoin Vakfı, kripto evrenine yeni katılanları memnuniyetle karşılamaktadır ancak bu projenin Dogecoin ile hiçbir bağlantısı yoktur. Umarız makul talebimiz karşılık bulur ve Dogecoin projesinin haklarını ihlal etmeyen ve itibarını zedelemeyen bir isim seçilir. Bu kişilerin gelecek adına getirecekleri yenilikleri de sabırsızlıkla bekliyoruz”

Kültürel bir fenomen haline geldi

Kripto para evreninde uzun süredir bilinen bir kripto para olan Doge 2017’den sonra Elon musk’ın da destekleriyle yavaş yavaş yükseldi ve 2021’de adeta şaha kalktı. Mayıs ayında kripto para piyasası zirvedeyken DOGE da aynı şekilde tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkıyordu. Bir DOGE 0.74 dolarlık fiyata ulaşırken piyasa değeri ise 89 milyarı geçmişti. Bu da DOGE’un Audi, Dell ve BP gibi dünya devi şirketleri geride bırakması anlamına geliyordu. Hatta Dogecoin öyle bir fenomen kültür haline geldi ki, onun kopyaları olan başka kripto paralar da çıktı. Bu coin’ler de çok büyük yükselişler yaşadılar.

Örnek olarak Dogelon Mars, Doge Token, DogeCash, DogeFi, Baby Doge, Dogemoon, Shiba Inu gibi yüzlerce kopya çıktı. Bunların en başarılısı ise ve bunun gibi yüzlerce teklifle birlikte ve daha fazlası var.

Bunların en başarılısı, şu anda CoinMarketCap’te 2,7 milyar dolar değerleme ile 50. sırada yer alan Shiba Inu. Ancak, Dogecoin’i takip eden birçok DOGE temalı gibi, o da orijinal değil. Buna rağmen piyasa değeri şu anda 3,5 milyar dolar.

Dogecoin 2.0 nedir?

Peki Dogecoin 2.0 ne işe yarıyor? Bu token Binance Smart Chain üzerinde çalışan bir BEP-20 token’ı… 100 milyonluk sınırlı arzı var ki, bu rakam Dogecoin’e göre oldukça düşük. Dogecoin için “Şişirilmiş” yorumunun yapıldığı, token açıklamasında ise şu ifadeler yer alıyor:

“Dogecoin 2.0, yatırımcılara şişirilmiş olan rakibinden çok daha sürdürülebilir bir tokenomisi yapısı kullanılarak, uzun vadeli büyüme sunuyor”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl